REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

To już oficjalne - Samsung nowym liderem rynku telefonów!

27.04.2012
11:41
To już oficjalne – Samsung nowym liderem rynku telefonów!
REKLAMA
157 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

To było wielce prawdopodobne w momencie opublikowania przez Nokię ostatnich wyników kwartalnych, ale teraz wiemy już na pewno po publikacji najnowszych wyników Samsunga – po 14 latach nowym liderem rynku telefonów w ujęciu ilościowym (liczby sprzedanych urządzeń) jest koreańska firma Samsung. To koniec wielkiej epoki, w której fiński gracz rozdawał karty na rynku. Czy od dzisiaj notujemy nową erę rynku mobilnego zdominowaną przez Samsunga? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Samsung sprzedał 93,5 mln telefonów komórkowych (łącznie ficzerfonów i smartfonów) w pierwszym kwartale 2012 r. To po raz pierwszy w historii więcej od Nokii, która – jak pamiętamy – sprzedała 82,7 mln telefonów w pierwszych trzech miesiącach 2012 r. To oznacza, że z 25,4% udziałem w rynku, Samsung jest jego nowym liderem wyprzedzając Nokię o prawie 3 pkt proc. (22,5%). Producent iPhone’a, firma Apple jest trzecia z 9,5% udziałem.

Wygląda też na to, że Samsung jest również liderem najbardziej prestiżowej niszy rynku mobilnego, czyli rynku smarfonów. Wprawdzie po raz kolejny Samsung nie podaje szczegółowego podziału sprzedaży swoich urządzeń mobilnych, ale analitycy ze Strategy Analytics twierdzą, że Koreańczycy sprzedali 44,5 mln smartfonów w 1Q 2012 r. To oznacza, że kontrolują już 30,6% rynku smartfonów wyprzedzając dotychczasowego lidera – Apple’a, który z 35 mln sztuk sprzedanych iPhone’ów aktualnie kontroluje 24,1% rynku.

Warto też spojrzeć na całą wartość przychodów kwartalnych Samsunga – w przeliczeniu na dolary wyszło równe 40 mld dol., co oznaczałoby, że Samsung pokonał Apple’a także i w tym względzie, gdyż amerykańska spółka raportowała przychody na poziomie 39,2 mld dol. Różnica jest jednak tak mała, że w zasadzie uzależniona jest od kursu wona, ale fakt faktem, że Koreańczycy są już na poziomie amerykańskiego giganta. Naprawdę imponujące!

Bardziej istotne jest jednak to, że po 14 latach Samsung zostaje nowym liderem branży telefonów komórkowych spychając wielce zasłużonego dla branży dotychczasowego lidera, firmę Nokia. To wielka i symboliczna chwila. Fiński producent, który ma przecież swoje problemy zarówno finansowe, jak i rynkowe, musi teraz walczyć nie o obronę pozycji lidera, ale o utrzymanie się na rynku w ogóle. Strategia postawienia wszystkiego na system Windows Phone musi w końcu przynosić oczekiwane rezultaty. Jeśli nie będzie, mogą dziać się tu dramaty.

Tymczasem od dzisiaj możemy datować erę dominacji Samsunga na rynku mobilnym. Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek mógł zagrozić koreańskiej firmie w postępującej dominacji na rynku telefonów. Nie ma bowiem nawet kto tego zrobić – Apple jest obecny tylko w ujęciu rynku smartfonów, a jego długoterminowa pozycja rynkowa raczej będzie marginalizowana, aniżeli wzrastająca. Inni gracze mają problemy – HTC nie może wyjść z marazmu marketingowo-finansowego, LG dopiero się odbija po wielkich problemach, a RIM walczy o przetrwanie rynkowe. Z Samsungiem w długoterminowej perspektywie mogą powalczyć tylko chińscy konkurenci na czele z ZTE oraz Huaweiem, ale zanim to się stanie, muszą jeszcze odrobić szereg prac domowych związanych z marketingiem własnych marek.

Na dziś można więc zakrzyknąć – umarł król, niech żyje król. Ten z Korei.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA