REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Przyrodnicza opera mydlana na żywo w HD. W Polsce też

30.04.2012
17:01
Przyrodnicza opera mydlana na żywo w HD. W Polsce też
REKLAMA
REKLAMA

Nie tak dawno chwaliłem BBC za kompleksowe podejście do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Ten brytyjski publiczny nadawca podchodzi do swojej misji śmiertelnie poważnie. Co ważne, są to treści o wysokiej jakości merytorycznej, jak i wspaniałej jakości obrazu i dźwięku. Od lat zachwycam się 11-odcinkowym serialem przyrodniczym Planet Earth/ Planeta Ziemia. Teraz ten serial powraca, i to w jakiej formie.

Planet Earth to serial, który zachwyca sposobem realizacji. Nawet osoby, które zbytnio nie kwapią się do oglądania filmów przyrodniczych na odcinki Planety Ziemi spoglądają często z zapartym tchem, szczególnie wtedy, gdy obraz ten wyświetlany jest w wysokiej rozdzielczości.

Produkcja serialu pochłonęła sporo czasu i pieniędzy. Z budżetem 16 milionów funtów serial stał się najdroższą produkcją dokumentarną w dziejach BBC. Do produkcji przyłączył się także amerykański Discovery Chanel oraz japoński NHK, który aktualnie pracuje nad telewizją w ultra wysokiej rozdzielczości 8K. Zdjęcia rozpoczęły się w 2002 a skończyły w 2006 roku – wtedy też BBC po raz pierwszy wyemitował Planet Earth. Po upływie 6 lat od pierwszej emisji serialu wciąż mile ogląda się życie naszej planety opowiadane przez Davida Attenborough. Seria zdobyła uznanie w ponad 130 krajach

Teraz ta znakomita seria powraca w zupełnie nowej formie. Prawdopodobnie nie będzie już tak fantastycznie jak w oryginalnej wersji, wciąż jednak serial powinien poruszać i wzbudzać zachwyt przede wszystkim ze względu na dość nietypową formę jak na produkcje dokumentalną.

Seria nosi nazwę Planet Earth Live. W 7 lokalizacjach, w 6 różnych strefach czasowych widzowie będą mogli podglądać pierwsze tygodnie życia młodych mieszkańców naszej planety. Ma być to najbardziej poruszająca opera mydlana w historii telewizji, gdzie scenariusz napisze sama przyroda. Brzmi naprawdę obiecująco, szczególnie gdy dodamy wykorzystanie do produkcji programów najnowocześniejszych kamer oraz prowadzącego znanego wszystkim miłośnikom motoryzacji. Richard Hammond, obok Jamesa Maya i Jeremmego Clarksona, prowadzi popularny program Top Gear – teraz będzie jednym z gospodarzy Planety Ziemi na żywo.

Najważniejsza i chyba najlepsza informacja na koniec – ta dość nietypowa produkcja telewizyjna pokazująca jednocześnie piękno przyrody, jak i możliwości nowoczesnych technologii zawita jednocześnie do kilkudziesięciu krajów świata, w tym do Polski. Razem z widzami brytyjskiego BBC ONE HD, posiadacze BBC HD w Polsce, od 6 maja w niedziele i czwartki będą mogli oglądać ten przyrodniczy spektakl na żywo. Na razie w programie telewizyjnym stacji jest brak dokładnej nazwy programu w tym czasie.

Taka informacja windieje przy kanale BBC HD na niedziele 6 Maja o 21:00, inne programy są uzupełnione.

Niestety w przeciwieństwie do innych krajów europejskich w Polsce nie uzyskamy  dostępu do serwisu VOD BBC iPlayer,  gdzie posiadacze mobilnych urządzeń mogą oglądać programy BBC. Na pocieszenie należy dodać, że Amerykanie nie mają w ogóle dostępu do nowej serii Planet Earth. Polacy obejrzą więc nowy spektakularny serial BBC jedynie w telewizji na kanale BBC HD. Dobre i to!

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA