REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Filmweb z tematycznymi powiadomieniami. A mogli zrobić magazyn wykorzystujący curation

02.04.2012
17:36
Filmweb z tematycznymi powiadomieniami. A mogli zrobić magazyn wykorzystujący curation
REKLAMA
REKLAMA

Filmaster, czyli zaawansowany serwis filmowy radzi sobie całkiem nieźle szczególnie jeśli chodzi o zagraniczną ekspansję. W Polsce od Filmastera bardziej rozpoznawalny jest magazyn tworzony przy jego współudziale, czyli FilmRadar. Jeśli chodzi o filmowe portale w naszym kraju prym wciąż bezwzględnie wiedzie Filmweb. Od dwóch lat rozwija swój znacznie bardziej społecznościowy serwis. W ostatnich dniach poszerzył  się on o nową ciekawą funkcjonalność.

Filmweb jest najczęściej odwiedzanym przez internautów serwisem o tematyce filmowej w Polsce. Posiada drugą co do wielkości bazę filmową na świecie, zaraz po Imdb. Pod względem popularności w Europie przegania go tylko jeden francuski portal filmowy – to imponujące dane. Serwis istnieje od 1998 roku, w 2010 przeszedł gruntowne odświeżenie. To właśnie wtedy serwis położył nacisk na wszelkiego rodzaju rekomendacje i funkcje społecznościowe, które do tego czasu były główną bronią wchodzącego na rynek Filmasteru.

Filmweb z całą pewnością jest portalem trafiającym do szerokiego grona odbiorców. Choć stara się promować ambitne kino, to jednak dla większości jest głównym źródłem informacji o najpopularniejszych kinowych propozycjach. Co najdziwniejsze, serwis dalej się rozwija bez aplikacji mobilnej, która była zapowiadana już dawno temu. Choć serwis chwali się, że jako pierwszy zaoferował stronę w wersji WAP, nie potrafi się dostosować do współczesnych realiów, gdzie aplikacja mobilna zwłaszcza w momencie, gdy stoimy w kasie kina byłaby jak najbardziej wskazana. Na razie na zapowiedziach się kończy.

Tymczasem serwis wprowadza kolejną po Gustomierzu funkcję ułatwiającą użytkownikowi pozyskiwanie informacji o filmach, które są w jego typie. Nowa funkcja nosi nazwę Twojego Asystenta. Jest niczym innym jak systemem powiadomień o filmach i aktorach, pasujących do gustów danego użytkownika. Wygląda to bardzo prosto, sympatycznie i funkcjonalnie. Nie można jednak oprzeć się pokusie by stwierdzić, że projekt jest kopią podobnego systemu powiadomień na portalu Interii noszącego nazwę… Ding.

Najwyraźniej zapanowała moda na tworzenie wszelkiego rodzaju systemów powiadomień. O ile w serwisach społecznościowych ma to sens, to w przypadku wszelkiego rodzaju informacji wydaje się być taką próbą stworzenia pewnej namiastki RSS dla mas. Zamiast powiadomień, znacznie ciekawszym rozwiązaniem wydają się inteligentne magazyny, jak Zite czy Flipboard. Czekam z niecierpliwością, aż któryś serwis zdecyduje się na tego typu rozwiązanie. W przypadku Twojego Asystenta Filmwebu było to jak najbardziej do zrealizowania.

Filmweb ma się dobrze – oferuje szeroką gamę wiadomości z branży, użytkownicy mogą w pewien sposób personalizować wygląd strony, a co najważniejsze dysponuje bogatą bazą informacji o filmach. To wystarczy by konkurencja w postaci Stopklatki czy Filmastera pozostawała w tyle pod względem popularności. Ja jedna czekam na wersję mobilną serwisu!

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA