REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Chrome 16? To nic - zobacz co przyniesie Chrome 18

14.12.2011
11:02
Chrome 16? To nic – zobacz co przyniesie Chrome 18
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsza stabilna wersja przeglądarki Google Chrome oznaczona jako 16 zagościła wczoraj na naszych komputerach, przynosząc w końcu wielce oczekiwaną opcję, czyli możliwość przełączania się między kontami Google. Wprawdzie nie jest to wciąż idealnie rozwiązane (przy przełączaniu wyrzuca do nowego okna przeglądarki), ale już jest wygodniej (ja na przykład nie muszę odpalać dwóch różnych przeglądarek do działań na różnych kontach Google), a Google zapowiada pracę nad optymalizacją nowości. 

To jednak nic, bo Google pracuje już nad kolejnymi wersjami Chrome’a i w wersji 18 pojawiają się bardzo interesujące nowości, które przypadną do gustu dużo większej liczbie użytkowników usług Google’a. Wszystko bowiem wskazuje na to, że Chrome 18 będzie zapewne pierwszą uniwersalną wersją przeglądarki, czyli… pojawi się w końcu w wersji na mobilny system Google Android. Skąd to wiemy? W Chromium 18.0.9170 (Developer Build) pojawia się nowa pozycja w panelu zarządzania zakładkami – „mobile bookmarks”, co jednoznacznie wskazuje na obecność Chrome’a na urządzeniach mobilnych, czyli zapewne na Androidzie.

Będąc niedawno gościem na konferencji podsumowującej pięć lat działalności firmy Opera Software w Polsce odbyłem z jej przedstawicielami bardzo interesujące rozmowy. W znacznej mierze dotyczyły one rosnącemu zagrożeniu dla niezależnych dostawców przeglądarek na systemy mobilne, w tym właśnie dla Opery, z powodu radykalizacji działań dostawców platform. W momencie, gdy Google wyda Chrome’a na urządzenia mobilne, nastąpi w moim odczuciu powolny, lecz sukcesywny odwrót użytkowników od konkurencyjnych, niezależnych produktów. Jasne, dziś Opery używa ponad 200 mln osób na całym świecie, w tym kilkadziesiąt na urządzeniach mobilnych (Opera Mini i Opera Mobile), ale w momencie, gdy Google udostępni Chrome’a wraz z pełną synchronizacją z wersją desktopową przyrost użytkowników alternatywnych przeglądarek zwolni.

Patrząc na niezwykle dynamiczny charakter prac nad rozwojem Chrome’a, można założyć, że w ciągu dwóch miesięcy pojawi się stabilna wersja przeglądarki Google’a o numerze 18, a z nią wersja mobilna na Androida. Będzie ciekawie.

Czego innego można się spodziewać po kolejnych wersjach Chrome’a? Najprawdopodobniej zmieni się miejsce zarządzania ustawieniami przeglądarki z wewnątrz przeglądarki do sieci. Nowy adres chrome://chrome na to wskazuje. To byłoby nawet logiczne – ustawienia byłyby przecież globalne, zarówno dla desktopowej wersji przeglądarki, jak i tej mobilnej.

Ciekawą opcją może być również nowa opcja prawego kliku na ikonie aplikacji – z tego poziomu będzie można wyłączyć powiadomienia z danej aplikacji. Na pewno skróci to czas dotarcia do denerwującego elementu.

Z innych perełek, które można znaleźć w Chromium Build jest opcja zmian ustawień głównego przycisku myszy dla osób leworęcznych używających Chromebooków. Wprawdzie sam jestem leworęczny i mam Chromebooka, ale używając od początku mojej przygody z komputerami przycisków myszy (lub odpowiednich pól na niej jak w mojej Magic Mouse) w „normalny” sposób dla praworęcznych nie potrzebuję takich możliwości (choć z myszki korzystam lewą ręką). No, ale może innym się przyda.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA