REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

WPIS SPONSOROWANY: Konkurs konkursem, ale ten Ford Focus...

01.04.2011
22:40
REKLAMA
REKLAMA

Zakończył się okres, w którym można było zgłaszać projekty w konkursie Forda Polska na najbardziej innowacyjne projekty naukowe lub techniczne, które mają w praktyczny sposób pomagać ludziom w życiu. Zakończył się także etap głosowania na 10 najlepiej ocenianych projektów. Ich autorzy przygotowują już zapewne dodatkową dokumentację by walczyć o miejsce w pierwszej trójce. Autorzy trzech najlepszych projektów wygrają bowiem dofinansowanie do 30 tysięcy zł każdy.

Zwycięzcy odbiorą czeki na 30 tys. zł podczas Miesiąca Technologii Ford, który już niedługo, bo pomiędzy 15 kwietnia 1 15 maja. W jego trakcie, każda osoba, która umówi się na jazdę próbną nowym Fordem Focusem będzie mogła przekazać sponsorowaną przez organizatora cegiełkę na wybrany przez siebie projekt konkursowy.

No właśnie – nowy Ford Focus. To między innymi o niego chodzi w konkursie. Ma się co nieco przy nim wypromować. Jako jeden z partnerów medialnych przedsięwzięcia, Spider’s Web poproszony został o przedstawienie nowego Forda Focusa na łamach naszego medium. Robię to z przyjemnością. Sam bowiem jestem zadowolonym użytkownikiem Forda (wprawdzie nie Focusa lecz Mondeo), a i z tego, co dowiaduję się z materiałów prasowych, w nowym Focusie producent zastosował całkiem innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Nie wiem, czy wiecie, ale marka Focus istnieje na rynku od 1998 r. Dotychczas sprzedało się ponad 10 mln egzemplarzy samochodów pod tą marką, co czyni Forda Focusa jednym z najchętniej kupowanych modeli na świecie. Nowy Ford Focus powstał w Europie z myślą o sprzedaży w ponad 120 krajach całego świata. To wyjątkowy model, ponieważ stanie się sztandarowym modelem zaprojektowanym na nowej globalnej platformie podwoziowej Ford Motor Company dla modeli klasy kompaktowej. Przewiduje się, że w samochodach oferowanych na poszczególnych rynkach na świecie wspólnych będzie aż 80% części i podzespołów. Na platformie ma powstać co najmniej dziesięć różnych modeli, a całkowita roczna sprzedaż samochodów osobowych bazujących na platformie ma osiągnąć poziom 2 mln egzemplarzy do 2012 r.

Wśród licznych materiałów prasowych dotyczących nowego Forda Focusa zaciekawił mnie dokument „Ford Focus i inteligentne rozwiązania”. Przedstawia on kilka nowatorskich rozwiązań technologicznych zaimplementowanych w nowym Fordzie Focusie. Na przykład – system kamer cyfrowych, którego zadaniem jest przekazywanie informacji do układów wspomagających pracę kierowcy. Jego działanie przypomina co nieco „poszerzoną rzeczywistość”, która robi furorę w świecie urządzeń mobilnych.

Jedna z takich miniaturowych kamer została zamontowana tuż obok lusterka wstecznego. Jest skierowana do przodu i przekazuje obraz drogi przed pojazdem, który jest następnie analizowany przez wyrafinowane systemu komputera samochodowego.

Ta kamera ma za zadanie ułatwić pracę kierowcy. W jaki sposób? Ostrzega za pomocą wibracji kierownicy w przypadku, gdy kamera rejestruje niezamierzone przez kierowcę zbaczanie pojazdu z wybranego pasa ruchu. Dzięki układowi kierowniczemu EPAS, system naprowadzi pojazd z powrotem na zamierzony pas ruchu.

Kamera pozwoli także na monitorowanie koncentracji kierowcy – śledząc zmiany położenia samochodu względem znaków poziomych na drodze, urządzenie reaguje na szczególny rodzaj zbaczania z toru jazdy, charakterystyczny dla momentów gdy kierowca zaczyna odczuwać senność i gdy znacząco spada poziom koncentracji. Jeżeli uwaga kierowcy spadnie poniżej określonego poziomu, następuje uaktywnienie dwuetapowego procesu ostrzegania – najpierw pojawi się odpowiedni komunikat na wyświetlaczu zespołu wskaźników, a następnie pojawia się stały akustyczny komunikat ostrzegawczy.

Kamera służy także do identyfikacji znaków drogowych umieszczonych po prawej i lewej stronie drogi. Na wyświetlaczu pojawiają się informacje dotyczące ostatniego zarejestrowanego ograniczenia prędkości, zakazu wyprzedzania czy znaków odwołania zakazu. Przy okazji dane z kamery umożliwią automatyczne przełączanie świateł drogowych na światła mijania.

Brzmi ciekawie, prawda?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA