REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Przyszedł tablet za 300 zł. Wygląda i działa tak

REKLAMA
REKLAMA

Przyszedł w końcu do nas tablet za 300 zł z Allegro. Niestety?, nie jest to Eken M003 jak stanowiła oferta, lecz.. MID706. No cóż?, za tą cenę dobre i to. Dziś rzut oka na wygląd oraz kilka słów o ogólnej używalności. Pełniejsza recenzja wkrótce.

Zacznijmy od tego, co zapewne interesuje największą liczbę czytelników. MID706 jest siedmiocalowym tabletem wyposażonym w mobilny system operacyjny Google Android w wersji 1.6. Wygląda na to (nie mogę tego potwierdzić na samym urządzeniu, bo? nie mogę znaleźć stosownych informacji), że ma procesor VIA VT8500. Pamięci RAM zmieściło się tam 128MB. Dysk 1GB, kartami można rozszerzyć do 32GB. Waży 0,9 kg. Wymiary 21 cm x 14 cm. Jest całkiem cienki – tylko 1 cm.

Pudełko

Pudełko zaskakuje solidnością. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że wygląda? bogato. Z pewnością nie odbiega wcale od tego, w czym kupuje się iPada. W zestawie tablet, ładowarka, urządzenie, która nazywa się transfer box oraz rysik (który zauważyłem dość późno; czemu to ważne, to poniżej). Nie ma żadnego kabla do synchronizacji z komputerem. MID706 nie synchronizuje się z komputerem. Ma głównie obsługiwać zewnętrzne karty.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka ten tablet nie wygląda najgorzej. Oczywiście, to nie iPad – nie ma aluminium i szkła. Jest plastik, wszędzie plastik, ale sam dizajn nie jest tragiczny. Zresztą widać, że wzorowany na iPadzie, z nie do pomylenia przyciskiem „home” (tu nazywanym „menu”). Czarna obwoluta wokół ekranu dużo większa niż w iPadzie. Trochę szpeci, ale tylko trochę.

Na krawędzi poprzecznej ukryto otwory: cztery głośniki (! iPad ma trzy), wyjście na słuchawki (nie dostarczono w zestawie), wejście na kartę TF, duży slot przypominający ten z iPhone’a czy iPada (ale inny) na urządzenie Transfer Box, oraz wtyczka sieciowa.

Na jednym z boków ma przycisk power oraz kontrolki głośności urządzenia, jak również mikrofon.

Całość robi naprawdę schludne wrażenie, szczególnie jeśli skonfrontuje się to z ceną urządzenia.

Ekran

Tu niestety czar pryska. Ekran – ponoć o rozdzielczości 800 x 480 WVGA (czyli całkiem przywoicie) – wygląda jak z czasów ZX Spectrum. W ogóle na początku myślałem, że jest pokryty folią ochronną, którą należy zdjąć? Tak nie było. Brak mu wyrazistości kolorów, zdecydowanie większej dokładności, światła, kontrastu – słowem wszystkiego mu brakuje. A co najgorsze? jest jakiś taki „miękki w dotyku”, i nie, nie chodzi tu o zaawansowaną technologię haptyczną, niestety. Ekran zdaje się być? plastikowy i jak plastikowa obudowa daje się lekko wyginać. O multi-touch oczywiście mowy nie ma.

Pierwsze ogólne wrażenie z używania

Pierwsze wrażenie odniosłem wręcz dramatyczne – tego się nie da używać – wykrzyknąłem. Po dwóch godzinach trochę się nauczyłem tego urządzenia (i wtedy padła bateria?), co oznacza, że – mówiąc kolokwialnie – „idzie się przyzwyczaić” i jako tako używać.

Przede wszystkim ekran jest niezwykle nieresponsywny. Na dotyk palcem reaguje z dużym opóźnieniem, więc dopóki się nie przyzwyczaimy, będziemy powtarzać nasze komendy, czym? wprawimy urządzenie w dysonans poznawczy. Najgorzej jest z wirtualna klawiaturą, której palcami obsługiwać skutecznie nie sposób. Po godzinie nerwów i prób wpisania czegokolwiek, np. podania hasła do mojej sieci WiFi? odnalazłem w pudełku rysik i? używanie MID706 stało się nieco prostsze.

Cóż, nie jest to demon prędkości, więc trzeba przyzwyczaić się do czekania i czekania. Aplikacje otwierają się długo, przeglądarka internetowa długo wczytuje strony, przewijanie stron odbywa się z wszechobecnym brakiem responsywności i chwilowym przestojem po wydaniu polecenia. Ale wyznać muszę, że po godzinie używania da się do tego przyzwyczaić?, na tyle, że obsługa urządzenia idzie w miarę poprawnie, oczywiście przy założeniu, że na iPadzie wykonalibyśmy te czynności dużo szybciej.

Trzeba się również przyzwyczaić do tego, że urządzenie reaguje z dużym opóźnieniem na zmianę położenia z poziomej na pionową lub odwrotnie. Na dostosowanie ekranu trzeba poczekać dobre dwie sekundy, a całość procesu uwzględnia? chwilowe przyciemnienie ekranu.

Urządzenie bardzo się grzeje. Praktycznie po 5 minutach używania temperatura obudowy jest już dość wysoka. Nie powoduje to może poparzenia rąk, ale robi się mało przyjemnie.

System operacyjny

Przede wszystkim Android w wersji 1.6 rozpoznaje urządzenie jako? telefon. Polska wersja językowa tej wersji (albo tylko na tym tablecie) jest.. częściowa, więc po wybraniu języka polskiego i tak część menu i aplikacji będzie w języku angielskim. Nie bardzo rozumiem również co tu zostało wgrane jako Android, a co nakładka samego producenta tabletu – są jakieś dwa interfejsy z tymi samymi aplikacjami (zresztą jeden brzydszy od drugiego).

Pulpit z aplikacjami wygląda tragicznie. Nie dotarłem do tego jak (i czy w ogóle) da się zmienić tło pulpitu. Same ikonki aplikacji również przypominają czasy ZX Spectrum.

Jest jednak fajna nakładka na puplit, z którego można wybierać podstawowe aplikacje. Przy okazji wyświetla aktualną datę, godzinę oraz pogodę. No, to już wygląda jako tako.

Co dalej

Więcej o samym urządzeniu, jak i systemie operacyjnym oraz sklepie z aplikacjami będę mógł powiedzieć coś więcej, jak znajdę chwilę, aby to coś poważniej przetestować.

Jeśli macie jakieś ogólne pytania na temat tego tabletu, to chętnie odpowiem. Pamiętajcie jednak proszę, że szczegółowych informacji na temat działania MID706 nie będę wstanie jeszcze udzielić.

Aha, i po skończonych testach zorganizujemy konkurs na naszym fanpage’u na Facebooku, w którym będziecie mogli wygrać to urządzenie. Więc jeśli jeszcze nie jesteście fanami Spider’s Web na Facebooku, to teraz jest dobra okazja aby to uczynić.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA