REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Tylko u nas: Nokia otwiera nowy sklep - Ovi Muzyka w Polsce

REKLAMA
REKLAMA

Nokia wykorzystuje brak w Polsce zarówno największych internetowych sklepów muzycznych na świecie – iTunes i Amazon oraz serwisów streamingowych tj. Spotify i otwiera nową usługę Ovi Muzyka. Już jutro, 16 września, polscy melomani będą mogli kupować muzyczne pliki mp3 przez dowolną przeglądarkę, także mobilną, także tą w? iPhonie. Pliki dostępne będą bez żadnych zabezpieczeń. Ich ceny nie będą sztywne.

Wygląda na to, że Nokia zrobiła to, co do tej pory nie udało się nikomu na polskim rynku sprzedaży muzyki – dogadała się ze wszystkimi najważniejszymi wytwórniami muzycznymi i zaoferuje największy katalog muzyczny na rynku bez uciążliwych zabezpieczeń DRM, bez ograniczeń zakupowych, z wieloma opcjami zapłaty za pliki muzyczne oraz możliwością pobierania ich za pośrednictwem danych sieci komórkowych.

Ovi Muzyka to nowa usługa na polskim rynku, która czerpie swoją genezę z Nokia Music Store – największego polskiego katalogu mp3 w sieci. Wzięliśmy ze starej usługi to, co najlepsze – katalog 6 mln utworów i oferujemy go teraz praktycznie bez żadnych ograniczeń – mówi w rozmowie ze Spider’s Web szef marketingu w Nokii Polska, Piotr Bubak.

Sklep Ovi Muzyka będzie oferował swój katalog nie tylko użytkownikom telefonów komórkowych Nokii, ale każdemu, kto ma dostęp do praktycznie dowolnej przeglądarki internetowej, także tych mobilnych zainstalowanych na smartfonach różnych producentów. – Wcześniej w Nokia Music Store, nasi klienci musieli instalować specjalną aplikację. Teraz mogą kupować pliki mp3 prosto z przeglądarki internetowej – tłumaczy Bubak dodając, że dotyczy to zarówno użytkowników Internet Explorera, jak i Firefoxa, Chrome, Opery, a nawet Safari na Mac, Windows i iPhone. To oznacza, że polscy użytkownicy iPhone’a będą mogli kupować mp3 nie z wbudowanego w smartfon sklep iTunes, który ciągle nie jest dostępny na polskim rynku, lecz właśnie z Ovi Muzyka.

– Uwalniamy również ceny. Do tej pory każdy plik muzyczny w Nokia Music Store kosztował 3,49 zł. Teraz wprowadzamy dwie nowe kategorie cenowe – do 3,49 zł za nowości muzyczne dochodzą 2,99 zł oraz 2,49 zł za starsze – co nie oznacza, że gorsze – pliki muzyczne – informuje Piotr Bubak.

Ovi Muzyka to jedna z czterech podstawowych usług, które Nokia skupi pod parasolową marką Ovi w nowym rozdaniu. Obok serwisu muzycznego, oferuje Ovi Mapy z umową z serwisem geolokalizacyjnym Co i Gdzie, Ovi Sklep z bogatą paletą możliwości zapłaty za kupowane aplikacje: karta kredytowa, premium SMS, przedpłata oraz Ovi Komunikacja z integracją klientów popularnych serwisów społecznościowych (m.in. Facebook, Twitter) praktycznie we wszystkich smartfonach Nokii na rynku.

Legalna sprzedaż cyfrowych plików muzycznych w Polsce jest ciągle marginalna i stanowi zaledwie kilka procent całego rynku, wartego 350 mln zł rocznie. Podstawowym problemem branży była jednak do tej pory znaczna fragmentacja ofert, które z reguły obarczone były ograniczonymi możliwościami zakupowymi oraz zabezpieczeniami DRM. Nokia wychodzi naprzeciw tym ograniczeniom i po raz pierwszy na polskim rynku zaoferuje cyfrowy sklep praktycznie bez ograniczeń. Problemem pozostają jednak wciąż ceny – 3,49 zł za jeden plik mp3 z nowością muzyczną i 34,99 zł za całą płytę to ceny zbliżone do cen fizycznych płyt CD.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA