REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Genialny pomysł Google'a

REKLAMA
REKLAMA

Podstawowym celem działalności Google’a jest poszerzać zasięg internetu. Poprzez inwestycję na rynku mobilnym Google zwiększa liczbę użytkowników internetu. Poprzez inwestycję w rynek telewizyjny również poszerza zasięg używania internetu, bo chce go wrzucić do telewizora. Wszystko po to, aby więcej osób korzystało z produktów Google’a w tym wyszukiwarki.

Google może mieć najlepsze perspektywy na sukces na rynku mobilnym z systemem Android, może być liderem usług w chmurze dla użytkownika indywidualnego, ale żyje prawie tylko i wyłącznie z reklam, które wyświetla przy wynikach wyszukiwania. Przynoszą one firmie ok. 95% wszystkich przychodów ze sprzedaży. Dzisiaj wprowadził fenomenalną nowość, która zwiększy kontekst wyświetlania reklam kilkakrotnie!

Google Instant to nowy typ prezentowania wyszukiwań w wyszukiwarce Google’a, dzięki któremu wyniki pojawiają się na bieżąco w momencie wpisywania kolejnych liter naszego zapytania. Algorytm Google’a sam domyśla się czego szukasz i z każdą literą coraz dokładniej przedstawia wyniki tego, z czym rzeczywiście chcemy się zapoznać.

Oczywiście jest szybciej. Jak sam Google obliczył od 2 do 5 sekund szybciej dotrzemy dzięki temu do wyszukiwanej informacji. Oczywiście są dokładniejsze podpowiedzi, bo nawet jeśli nie do końca wiemy jak sformułować nasze zapytanie, to Google nam w tym pomoże naprowadzając nas na wyszukiwaną frazę. Oczywiście od razu mamy dostęp do informacji, bez konieczności wpisywania całej frazy i wciskania przycisku enter.

Wszystko to prawda, ale przede wszystkim dajemy Google’owi dużo więcej kontekstów do wyświetlenia reklam. Zrobiłem mały eksperyment żeby to udowodnić. Wszedłem na Google.com w celu wyszukania informacji o Rhodes (wyspa Rodos). Zacząłem pisać. R, H, O – po trzeciej literze wyświetliły mi się informacje i reklamy na temat Rhode Island.

Dopiero po piątej E, S – wyświetliły mi się reklamy związane z Rodos.

W ten sprytny sposób Google zyskuje dodatkowe konteksty do klikania w reklamy i to niekoniecznie takie, jak te, które przed tym jak zaczęliśmy wpisywać zapytanie mogłyby się nam wydawać, że powinny się pojawić. W trakcie wpisywania kolejnych cyfr mogłem się przecież rozmyślić, coś mogło mnie zaintrygować innego niż naprawdę szukałem – w tym momencie Google ma już dla mnie przyszykowane reklamy. Z każdą wpisywaną literą inne.

Na starcie Google Instant będzie dostępne dla wersji wyszukiwarki Google’a w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Rosji oraz dla użytkowników następujących przeglądarek: Chrome (5/6), Safari na Mac (wersja 5), Internet Explorer (w wersji 8). Kolejne wersje mają pojawić się w nadchodzących miesiącach.

Google Instant wygląda na genialny ruch Google’a. Z jednej strony rzeczywiście będzie szybciej, inteligentniej oraz bardziej intuicyjnie dla użytkowników szukających informacji w Google’u, a z drugiej Google zdobędzie dużo więcej kontekstów prezentacji reklam.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA