REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pomagamy Ewie wybrać abonament

26.05.2010
10:37
REKLAMA
REKLAMA

Po publikacji superpopularnych (ponad 7000 odsłon) wpisów o sztuczkach operatorów komórkowych (część pierwsza, część druga) otrzymaliśmy od Was mnóstwo maili z pytaniami dotyczącymi ich ofert. Oto jeden z nich.

Taryfy operatorów komórkowych są bardzo skomplikowane. A gdy dodatkowo chcemy skorzystać z którejś z promocji z telefonem – tak jak nasza czytelniczka – sprawa gmatwa się jeszcze bardziej.

Ewa pyta:

Chciałabym się poradzić w sprawie ofert operatorów. Jestem w Erze (Nowa Era 40, telefoniczna okazja), 30 maja kończy mi się umowa, chciałabym mieć abonament nie wyższy niż 60 zł i telefon Samsung I5700 Galaxy. Na telefon chcę przeznaczyć nie więcej niż 100zł (plus ewentualna opłata aktywacyjna). Wiem że będę musiała dokupić pakiety na internet – czy 100MB wystarczy biorąc pod uwagę, ze sama nie będę cały czas siedzieć na internecie?

Przeglądałam oferty operatorów, zastanawiam się czy przejść do Play taryfa LongPlay 49 Telefon + pakiet 100MB i za przeniesie numeru byłoby przez pół roku 50% rabatu.

Mam jeszcze pytanie – czy nie lepiej poczekać tak do połowy czerwca na nowe taryfy i czy może jest coś już dostępne na temat nowych taryf oprócz tego, że się pojawią?

Nasza odpowiedź:

Jeśli wybierze Pani ofertę LongPlay 49 Telefon to uwzględniając 6-miesięczną zniżkę w ciągu 24 miesięcy wyda Pani w sumie 1200 zł (na telefon, abonament i pakiet internetowy). Dostaje Pani za to 100 minut miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że sam telefon kosztuje bez umowy ok. 800 zł (a więc za usługi płaci Pani de facto w ciągu tych dwóch lat 400 zł), jest to zdecydowanie korzystna oferta. W przypadku umowy bez telefonu w Play nie obowiązuje dodatkowa 50% zniżka za przeniesienie numeru, a więc dwuletni koszt (LongPlay 29, 120 minut, zniżka 50% przez cały czas trwania umowy) to niecałe 500 zł. Plus oferty z telefonem: darmowy kredyt na aparat. Minus: umowa na dwa lata (w ciągu roku ceny połączeń mogą jeszcze spaść).

Wszystko to ma sens, pod warunkiem że wystarczy Pani 100 minut miesięcznie. To nie jest dużo jak na abonament za 49 zł.

Jeśli chodzi o internet. 100MB powinno wystarczyć do korzystania od czasu do czasu, chociaż telefony z Androidem są zwykle dość „żarłoczne” jeśli chodzi o ilość przesyłanych danych. Po zakupie proponuję wyłączenie opcji automatycznego pobierania emaili i danych z usług Google. Proszę pamiętać również o tym, że pakiet internetowy Play działa tylko w zasięgu stacji bazowych tego operatora (mapa zasięgu: http://internet.playmobile.pl/maps/ – trzeba zaznaczyć opcję „Play Online”), w roamingu w sieci Plus za przesyłanie danych płaci się osobno i to dość sporo. Można wyłączyć przesyłanie danych w plusowym roamingu (jest do tego odpowiednia usługa w Play).

Może Pani spróbować negocjowania z Erą – argument o przeniesieniu do Play jest bardzo mocny. Proszę pamiętać jednak o tym, że w nowych taryfach Ery połączenia do Play są rozliczane poza abonamentem. A klientów tego ostatniego ciągle przybywa i to bardzo szybko. Odradzam w tym momencie podpisywanie dwuletnich umów z dużymi operatorami, u których połączenia do Play kosztują 2-3 razy więcej niż pozostałe.

Co do nowych taryf – na pewno nie będzie w czerwcu żadnych nowości w Orange, Erze ani w Play. Wszystkie te sieci zaprezentowały dopiero co nowe abonamenty i to zdecydowanie za wcześnie na zmiany. Coś nowego może pojawić się w Plusie, ale nie liczyłbym raczej na to, że będzie to przełomowa oferta.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA