Polskie białko z owadów przekonało do siebie inwestorów w samochodach Ubera
Samochody Ubera to nie tylko środek transportu, ale i droga do zdobycia inwestora. Wczoraj polscy startuperzy mieli 15 minut, aby przekonać przedstawicieli polskich i zagranicznych firm, że warto powierzyć im pieniądze. Samochód się zatrzymywał i na tylne siedzenie wskakiwał następny przedsiębiorca. Wygrała firma... produkująca białko z owadów!
UberPitch w skrócie
- Ogólnoeuropejska akcja trwająca w 37 miastach w 21 krajach świata, w której zgłoszono blisko 4000 aplikacji.
- Mentorzy jeżdżący autami Ubera w Polsce to przedstawiciele m.in. Google, Speedup Group, EQT Ventures, StartVenture@Poland czy Burda International Polska
- Zwycięzca polskiej edycji otrzymuje mentoring od najbardziej znanych krajowych funduszy, a także bezpłatny udział w Demo Day organizowanym przez Campus Warsaw.
- Dodatkowo, najbardziej obiecujący przedsiębiorcy z całej Europy będą mogli już w środę 8 czerwca zaprezentować swój pomysł w Berlinie Travisowi Kalanickowi, współtwórcy i CEO Ubera.
- Polscy przedsiębiorcy byli najliczniej reprezentowaną w konkursie grupą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Do programu zgłosiło się blisko 200 polskich start-upów.
UberPitch w praktyce
Wraz z przedstawicielem startupu (w tym przypadku Michałem Tajchertem z Yawn) czekamy na samochód Ubera. Michał dostał wcześniej specjalny kod dzięki czemu może zamówić samochody wożące inwestorów.
Samochód przyjeżdża i wsiadamy. Zaraz najważniejszy moment…
… 15-minutowa rozmowa z inwestorem. Właściwie powinienem powiedzieć „pitch”, bo tak z angielskiego nazywa się próba „sprzedania pomysłu lub produktu” i przyciągnięcia uwagi inwestora.
Jak wygląda taki pitching możecie się przekonać na przykładzie facebookowego bota Mr. Helpful.
Po dwugodzinnym krążeniu ulicami Warszawy od startupera do startupera inwestorzy spotkali w restauracji i podjęli decyzję o zwycięzcy:
HiProMine – zwycięzca UberPitch
HiProMine to firma specjalizująca się w przemysłowym chowie owadów. Poznaniacy jedną z nielicznych na świecie i największą obecnie w Europie hodowlę przemysłową owadów. Przetwarzają je na wysokobiałkową mączkę odtłuszczoną, tłuszcz i ekstrakt chitynowy. Być może w przyszłości wszyscy będziemy jedli owadzie białko „made in Poland”?
Dla zwycięskiego projektu w Polsce przewidziano dodatkowe nagrody w postaci godzinnego mentoringu od funduszu EQT Ventures, godzinne konsultacje z Tomaszem Danisem z MCI CAPITAL, Jackiem Lubińskim z Experior Venture oraz Janem Habermannem z Credo Ventures, warsztaty lean startup od Speedup Group a także bezpłatny udział w Demo Day organizowanym przez Campus Warsaw. Kilka najlepszych startupów z Europy będzie się prezentowało przed CEO Ubera Travisem Kalanickiem.
Jury wyróżniło także:
Aplikację Yawn – na mapie widzisz znajomych, którym możesz wysłać informację, że się nudzisz, aby wspólnie zacząć robić coś ciekawego; mechanika podobna do Yo.
Aplikację Spontap - „Tinder dla imprez”, dostajesz informacje o wydarzeniach, które dzieją się w Twoim mieście, możesz subskrybować konkretne miejscówki.
YoungFace.TV – redakcja tworząca ogólnopolskie medium szkolne.
Deskdoo.com – WebOS, który umożliwia zdalny dostęp do pulpitu, dokumentów i maila we współprace z zespołem projektowym.
Tickeo.pl – platforma do kupowania biletów do atrakcji turystycznych.