Wiadomości

Nie tylko zima potrafi zaskoczyć drogowców. Tych kierowców pługopiaskarek opady śniegu już nie obchodzą

Wiadomości 13.10.2023 28 interakcji

Nie tylko zima potrafi zaskoczyć drogowców. Tych kierowców pługopiaskarek opady śniegu już nie obchodzą

28 interakcji Dołącz do dyskusji

Operator pługopiaskarki to chyba najfajniejszy zawód świata. Mówi się, że nauczyciele mają długie wakacje, ale tacy operatorzy, to pewnie nic nie robią przez prawie cały rok. Z pewnością ich pługopiaskarki stoją w tym czasie na placu i czekają. Nic im wtedy nie grozi prawda? Prawda? 

Okazuje się, że nawet zaparkowane od miesięcy pojazdy (i to wcale nie elektryczne) są zagrożone wypadkiem. Nie mam na myśli tutaj wypadku drogowego, a pożar. Ogień pojawił się na parkingu drogowców w Niskowej. Rozprzestrzeniające się płomienie strawiły trzy samochody ciężarowe Mercedes Unimog. Były to pługopiaskarki. Jak podaje komunikat Państwowej Straży Pożarnej 13 października o godzinie 2.43 zastępy z JRG nr 2 w Nowym Sączu, OSP Niskowa oraz OSP Podrzecze zostały zadysponowane do działań w Niskowej. Straż pożarna zabezpieczyła miejsce zdarzenia, podała prądy piany ciężkiej na palące się samochody ciężarowe oraz drugie prądy piany ciężkiej w obronie na sąsiednie pojazdy.

pługopiaskarki

Działania strażaków trwały prawie trzy godziny. Przyczyna pożaru jest nieustalona, ale pługopiaskarki zostały bardzo zniszczone. Dla drogowców z Małopolski strata nawet jednej pługopiaskarki przed zimą byłaby odczuwalna, ale unieruchomienie trzech z pewnością odbije się na tym jak będzie przebiegała praca zimą w regionie.

Poczytaj najnowsze teksty na Autoblogu:

Ile kosztuje Mercedes Unimog z zabudową pługopiaskarki?

Postanowiłem sprawdzić wysokość strat. Myślałem, że po prostu wejdę w cennik na stronie Mercedesa i podam wam cenę Unimoga. Okazuje się, że kupno legendy nie jest wcale takie proste. Zadzwoniłem do lokalnego dealera Mercedes Trucks i… pudło. Unimogami handluje w Polsce tylko jeden dealer pod skrzydłami warszawskiej centrali Mercedesa. Konkretnie jest to Daimler Truck Retail Polska Oddział Emilianów, ale nawet tam próżno szukać w sieci cen Unimoga. A to dlatego, że Unimoga nie kupuje się tak po prostu, ze stocku.

Unimog

Sprzedażą Unimogów zajmują się specjalni doradcy, którzy najpierw wysłuchują potrzeb klienta, a następnie zamawiają dla niego odpowiedni samochód. Najtańsze podwozie kosztuje 120 tys. euro netto. Do tego dochodzą koszty zabudowy. Ile kosztuje zbudowanie pługopiaskartki? Niestety nie wiem, bo nie robi tego Mercedes. Zajmują się tym firmy partnerskie autoryzowane przez MB. W Polsce jest kilka firm budujących dla Mercedesa pługopiaskarki. Można oczywiście zamówić samo podwozie i stworzyć coś na własną rękę, ale wiąże się to z utratą gwarancji. Odtworzenie spalonej floty będzie zatem liczone w milionach złotych.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać