Wiadomości

Jakie marki najczęściej wpisywaliśmy w wyszukiwarkę w 2020 roku? Google przynosi ciekawe odpowiedzi

Wiadomości 22.01.2021 29 interakcji
Paweł Grabowski
Paweł Grabowski 22.01.2021

Jakie marki najczęściej wpisywaliśmy w wyszukiwarkę w 2020 roku? Google przynosi ciekawe odpowiedzi

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski22.01.2021
29 interakcji Dołącz do dyskusji

Najczęściej wyszukiwane marki samochodów w internecie w 2020 roku przynoszą kilka zaskoczeń. Wiemy czego szukają internauci, gdy myślą o samochodach.

Google udostępniło szereg narzędzi do analizy fraz, które wpisują w wyszukiwarce internauci z całego świata. Dzięki temu co roku można prezentować coraz dokładniejsze zestawienia, które pomagają poznać preferencje zwykłych użytkowników. Oczywiście niektórzy dostrzegają również ciemne strony takich zestawień, które mogą służyć do lepszego profilowania reklam i podsuwania treści w wyszukiwarce, wskutek czego użytkownik może żyć w swoistej bańce informacyjnej. Ale nie bądźmy pesymistami i zajmijmy się motoryzacją. Właśnie ukazało się zestawienie dotyczące marek samochodów. Jak można było się domyślać – popularność marek zależy od poszczególnych państw oraz części świata, w której te państwa leżą. Zapraszam na krótką podróż po motoryzacyjnym internecie w 2020 roku. Będę waszym przewodnikiem.

Najczęściej wyszukiwane marki samochodów na całym świecie

2020 rok to dominacja Toyoty. Była najczęściej wyszukiwana w 55 ze wszystkich 158 państw, dla których przygotowano zestawienie. Nie dziwię się, w końcu w tym roku premierę miało kilka ważnych modeli Toyoty, w tym takich, które nie są dostępne na kontynencie europejskim. Drugie miejsce zajęło BMW. Bawarska marka zaliczyła olbrzymi spadek względem 2019 roku, w którym wygrała w 118 państwach. W 2020 roku wygrała zaledwie w 34. Największa popularnością cieszy się w Europie Środkowej i Południowej. Pomimo tak drastycznego spadku zdołała uplasować się na drugim miejscu. Trzecie zajął Mercedes, który wygrał w 18 państwach. Olbrzymia różnica względem lidera i drugiego miejsca, ale i mocna poprawa względem 2019 roku, gdy wygrał tylko w 3. Świetnie radzi sobie Kia. Jeszcze rok temu internauci tylko z jednego kraju interesowali się nią mocniej niż innymi. W 2020 r. wygrała już w 7.

najczęściej wyszukiwane marki samochodów
Obłędna jest

Co ciekawe, na liście znalazło się Daewoo, które wygrało w jednym państwie, ale nie wiem w którym i dlaczego, skoro tej marki już dawno nie ma.

Czego szukali obywatele poszczególnych państw?

Zacznijmy od naszej ukochanej ojczyzny. W 2020 roku najczęściej wyszukiwaliśmy/cie Audi. Interesujące jest to, że ta marka oprócz Polski wygrała jeszcze tylko w białoruskim internecie. Wnioski niech każdy wyciągnie sam. Niemcy, Czechy, Austria, Wielka Brytania to triumf BMW. Francuzi szukają informacji na temat Peugeotów. Ukraińcy chcą wiedzieć więcej o AwtoWAZ. Szwedzi kochają swoje Volvo, a Japończycy najczęściej wyszukują Toyoty. Włosi są spragnieni wiedzy o tym co robi Fiat. Amerykanie i Kanadyjczycy najczęściej szukali Forda.

najczęściej wyszukiwane marki samochodów
Podobno to nie jest prawdziwy Ford

Niestety w tym zestawieniu jest jeden istotny minus. Brakuje kontekstu wyszukiwań. Nie wiemy, czy internauci szukali informacji o premierach czy cenach nowych modeli. A może nic z tych rzeczy i wyszukiwali zagadnienia związane z awariami? Może to były wyszukiwania ogłoszeń? Niestety nie wiem, a naprawdę bardzo chciałbym poznać tę informację.

Nie da się nie kochać zestawień

Gianluigi Buffon, gdy został zapytany przez dziennikarza o to co sądzi na temat zestawień, miał podobno odpowiedzieć że trzeba mieć śmietnik zamiast serca, żeby nie kochać statystyk. Mam tak samo. Uwielbiam zestawienia. Można się z nich dowiedzieć naprawdę wielu ciekawych rzeczy. Ładnie zebrane i podsumowane są wspaniałym zestawem do analizy, porównań i wyciągania wniosków. Zestawienie, które pokazuje najczęściej wyszukiwane marki samochodów również było ciekawe, ale powtórzę się, że do pełni szczęścia zabrakło mi kontekstu wyszukiwań. Jest różnica pomiędzy wyszukiwaniem hasła: „Toyota Yaris GR test”, a „Toyota Yaris awaria“. Mam nadzieję, że taki parametr znajdzie się w przyszłorocznym zestawieniu.

najczęściej wyszukiwane marki samochodów
Przywracanie równowagi Mocy

Moim faworytem w robieniu porządnych statystyk jest pewna stronka, na która wchodzą wasi koledzy, gdy pytają o linki. Jeżeli chcecie to zapraszam do analizy zeszłorocznych trendów, którą zrobiłem dla Bezprawnika rok temu. Tak powinny wyglądać idealne zestawienia. A ja wracam do nabijania wyników dla BMW, wpisując „BMW jest najlepsze”, „BMW się nie psuje” i ostatnieBMW X6 to najlepszy SUV. W końcu ktoś musi po raz kolejny przywrócić równowagę Mocy.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać