Wiadomości

Elektryki są eko, bo jeżdżą na prąd. Czyżby? Sprawdzamy, jak powstaje energia elektryczna w Polsce

Wiadomości 28.11.2023 121 interakcji

Elektryki są eko, bo jeżdżą na prąd. Czyżby? Sprawdzamy, jak powstaje energia elektryczna w Polsce

121 interakcji Dołącz do dyskusji

Samochody elektryczne są bardziej ekologiczne od spalinowych, prawda? Nie ma innej możliwości, przecież prąd to zielona energia. No nie do końca, ale jest nadzieja. Oto, jak powstaje energia elektryczna w Polsce.

Prąd jest tak ekologiczny jak proces jego wytwarzania. Nie jest tajemnicą, że aby wyprodukować prąd, potrzebna jest jakaś inna energia, która posłuży do napędzenia generatorów. Prąd z węgla nie jest ani ekologiczny, ani odnawialny, ale na świecie jest coraz więcej ekologicznej energii. Sprawdźmy, ile energii odnawialnej powstaje w Polsce, a dowiemy się, czy polskie elektryki są ekologiczne.

Business Insider opublikował materiał, w którym podejmuje temat rekordu polskich elektrowni wiatrowych. Zdaniem portalu 23 listopada 2023 r. był dniem, kiedy zainstalowane w Polsce wiatraki wyprodukowały aż 183,2 GWh (gigawatogodzin) energii elektrycznej. Tego dnia farmy wiatrowe wygenerował aż 36 proc. prądu w Polsce, a razem z fotowoltaiką było to nawet 38,1 proc. Tym sposobem udało się, na jeden dzień, przechylić szalę na korzyść źródeł odnawialnych względem węgla kamiennego – ten ostatni stanowił 23 listopada 37 proc.

Takie wieści to naprawdę dobry sygnał dla samochodów elektrycznych. Okazuje się, że 23 listopada 2023 r. co trzeci samochód ładujący prąd w Polsce pompował do swojego akumulatora energię wytworzoną w naprawdę ekologiczny sposób. Oczywiście nadal nie rozwiązuje to problemu ekologiczności samego akumulatora oraz produkcji infrastruktury do generowania ekologicznego prądu, ale wciąż mówimy o jednej trzeciej energii w skali kraju i to w Polsce.

A jak produkowana jest energia elektryczna w Polsce na co dzień?

Rekordowego dnia było naprawdę nieźle, ale wciąż to był raptem jeden dzień. Rzeczywistość mierzona w dłuższym okresie czasu może okazać się zupełnie inna. Dane na ten temat opublikował rynekelektryczny.pl. Liczby za październik (listopad wciąż trwa) pokazują prawdę. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej w październiku 2023 r. wyniosła 14 383 GWh. Oto jak wygląda udział poszczególnych typów elektrowni w produkcji energii – elektrownie:

  • wodne 232 GWh – 1,6 proc.
  • na węgiel kamienny 6 823 GWh – 47,4 proc.
  • na węgiel brunatny 2 816 GWh – 19,8 proc.
  • gazowe 1 121 GWh – 7,8 proc.
  • wiatrowe 2 564 GWh – 17,8 proc
  • inne odnawialne (m.in. fotowoltaika) 826 GWh – 5,7 proc.

Jeżeli uznamy, że elektrownie wodne, wiatrowe oraz pozostałe odnawialne zaliczymy do kategorii tych ekologicznych, to okaże się, że w październiku 2023 r. aż 25,1 proc. wyprodukowanego prądu powstało w sposób ekologiczny. To z kolei oznacza, że średnio co czwarty samochód naładowany w Polsce w październiku jeździł na ekologicznym prądzie.

Czy to dobry wynik?

Z pewnością lepszy niż w przypadku samochodów spalinowych, bo o ekologii możemy mówić tylko w przypadku pojazdów zasilanych benzyną z domieszką biokomponentów. Obecnie jest to 5 proc. dodatek, ale od nowego roku możemy spodziewać się 10 proc. Nawet gdyby wszystkie auta spalinowe jeździły na E5 (a tak nie jest, bo diesel i LPG) to moglibyśmy mówić o 5 proc. udziale ekologicznej energii, a od nowego roku 10 proc. Jeżeli elektryki już dziś mogą się pochwalić 25 proc. udziałem ekologicznego prądu, to może jednak ta cała elektryfikacja ma sens?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać