Wiadomości / Jednoślady

Francja stawia akustyczne radary. Co? Francja stawia akustyczne radary

Wiadomości / Jednoślady 03.08.2021 699 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 03.08.2021

Francja stawia akustyczne radary. Co? Francja stawia akustyczne radary

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz03.08.2021
699 interakcji Dołącz do dyskusji

Nic nie słyszę, bo Francja stawia akustyczne radary.

Nie, w tej wersji jednak nie jest to śmieszne, ale dowcip z Frankiem, który nic nie słyszał, bo mu się telepał błotnik śmieszny był. Franek, a raczej Francois, będzie miał teraz inny problem, jeśli wciąż jeździ motocyklem. Kilka francuskich miast wypowiada wojnę głośnym układom wydechowym w jednośladach i zaczyna stawiać akustyczne radary. Mają namierzać zbyt głośne motocykle i automatycznie wystawiać mandaty.

My takiego problemu z hałasem generowanym przez jednoślady nie mamy, ale pracujemy, żeby je mieć.

Zanieczyszczenie hałasem we Francji

Nasz problem to wyłącznie nocne wyścigi. Pecha mają ci, którzy mieszkają koło długich, gładkich prostych. We Francji, kraju o olbrzymiej popularności jednośladów, problemy są inne. Już w pierwszej połowie tego roku sprzedano tam ponad 160 tys. nowych motocykli. W Polsce w 2020 roku sprzedano 40 tys. jednośladów, w tym 21 tys. motocykli.

Ich obecność w dużych francuskich miastach bywa przytłaczająca. Są obwiniane o generowanie ciągłego hałasu. Wyliczono, że 25 milionów Francuzów jest narażonych na zanieczyszczenie hałasem, a 432 000 mieszkańców Francji przyjmuje leki przeciwlękowe.

Z hałasem próbują sobie poradzić, ograniczając jednośladom możliwość darmowego parkowania w miastach i wprowadzając pomiar hałasu na badaniach technicznych. Teraz w ośmiu miastach (w tym w Nicei i Tuluzie) wprowadzone zostają radary, które mają namierzać zbyt głośne jednoślady.

Fotoradar akustyczny

Mimo że mierzy poziom decybeli, to chyba można go nazwać również fotoradarem. Ma precyzyjnie namierzać głośny motocykli i z automatu wysyłać mu mandat, musi więc go identyfikować. Motocykle mają tablice rejestracyjne z tyłu i to z tej pozycji powinien robić mu zdjęcie.

Radary mierzące hałas testowano już w Wielkiej Brytanii i Australii. Francja też rozpocznie od testowania, do kwietnia 2022 roku ma nie zostać wysłany żaden mandat. W tym czasie na pewno okaże się, jak dokładnie system wiąże zmierzony poziom hałasu z jego sprawcą.

A u nas bawią się odwrotnie.

Stadion żużlowy w środku miasta

Jednoślady nie hałasują w miastach – na pewno nie bardziej niż samochody, poza niechlubnymi nocnymi ścigaczami. Mieszkańcom należy więc motocyklowy hałas dostarczyć. Twórczo podchodzą do tego władze Lublina, które planują postawić stadion żużlowy w środku miasta, w miejscu klubu jeździeckiego. Widocznie konie nie tupią wystarczająco głośno.

W obliczu takich pomysłów, pytanie czy w Polsce należy mierzyć hałas za pomocą radarów, chyba jest niepotrzebne. Motocykli w miastach jest u nas za mało.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać