REKLAMA

Wzywają do wojska. Pracownicy IT idą w pierwszej kolejności

Niektórzy pracownicy IT już otrzymują wezwania. Wiemy, kto jest najbardziej potrzebny.

10.04.2024 09.09
wojsko
REKLAMA

Jak informuje bankier.pl część pracowników otrzymała wezwania do stawienia się w wojskowych centrach rekrutacji w celu nadania przydziału mobilizacyjnego. Według czytelników portalu chodzi przede wszystkim o programistów oraz operatorów dronów. W przypadku rozpoczęcia wojny powołane osoby mają stawić się do pracy w wojsku

REKLAMA

- Pracownikowi, który otrzymał wezwanie w sprawie nadania przydziału mobilizacyjnego, udzielana jest nieobecność usprawiedliwiona w pracy bez prawa do wynagrodzenia - tłumaczy kadrowa Agnieszka Nowak w rozmowie z bankier.pl.

Taki pracownik musi liczyć się z tym, że dostanie wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia

Trwają one od 2 do nawet 30 dni.

Osoba powołana na ćwiczenia może liczyć na rekompensatę. Wysokość zależna nie jest od zarobków, a od najniższej krajowej obowiązującej w poprzednim roku, czyli w tym przypadku w 2023 r. Przypomnijmy, że ta wynosiła 3,6 tys. zł brutto.

W 2024 roku Ministerstwo Obrony Narodowej chce powołać dwukrotnie więcej żołnierzy aktywnej rezerwy – informował serwis prawo.pl. MON zaznaczał jednak, że bardzo niewielki odsetek wśród wezwanych na ćwiczenia będą stanowili ci, którzy wcześniej nie odbyli szkolenia wojskowego. Powołania mają otrzymać głównie osoby przeszkolone wojskowo i które złożyły przysięgę wojskową.

Wiceminister obrony narodowej dodawał również, że wojsko sięgnie w niewielkim stopniu po przedstawicieli zawodów potrzebnych z perspektywy Sił Zbrojnych RP. Wymienił m.in. właśnie informatyków, ale także teleinformatyków, nawigatorów czy tłumaczy.

REKLAMA

Więcej o armii przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA