REKLAMA

Ta funkcja w Windowsie nie zmieniła się od 30 lat. Jej twórca wyjaśnia dlaczego

Okno dialogowe formatowania systemu Windows miało być tylko tymczasowym rozwiązaniem, by system miał ręce i nogi. Jak się okazuje, po 30 latach Microsoft nadal uważa,że "jak coś jest dobre i działa, to nie trzeba zmieniać". O kulisach powstania jednej z ważniejszych funkcji opowiedział sam jej twórca.

27.03.2024 18.19
Ta funkcja w Windowsie nie zmieniła się od 30 lat. Jej twórca wyjaśnia dlaczego
REKLAMA

Interfejs i funkcje systemu Windows przechodzą całkiem duże zmiany z wersji na wersję. Choć można się kłócić, które zmiany wyszły systemowi operacyjnemu Microsoftu na lepsze, a które go pogorszyły, to modyfikacje, których dokonał koncern z Redmond, widać gołym okiem. Poza jedną funkcją.

Mowa tu o dobrze znanym oknie formatowania dysku. Jak mówi sam jego twórca, tego elementu Windows Microsoft nie tknął od dnia jego zaimplementowania w systemie - czyli ponad 30 lat temu.

REKLAMA

Z tej funkcji systemu Windows korzystamy od dekad. Jak się okazuje, miała być "tylko tymczasowym rozwiązaniem"

Dave W Plummer, były programista Microsoftu, opublikował w serwisie X (dawnym Twitterze) historię powstania funkcji formatowania dysku. Plummer jest całkiem ważną osobą dla historii najpopularniejszego systemu operacyjnego świata, gdyż to właśnie jemu zawdzięczamy stworzenie Menedżera zadań, Windows Pinball, Kalkulatora, Aktywacji produktu i folderów ZIP.

Jak wspomina, napisał on kod okna formatowania dysku w deszczowy czwartkowy poranek w roku 1994, pracując jako programista w głównym biurze Microsoftu.

Przenosiliśmy miliardy linii kodu z interfejsu użytkownika Windows95 na NT, a Format był jednym z tych obszarów, w których WindowsNT różnił się na tyle od Windows95, że musieliśmy wymyślić niestandardowy interfejs użytkownika.

Wspomina Plummer

By to uczynić, Plummer wziął kartkę papieru i rozpisał wszystkie możliwe opcje i wybory, które użytkownik mógł wybrać "w odniesieniu do formatowania dysku". Następnie za pomocą Visual C++ 2.0 oraz edytora zasobów stworzył on "prosty pionowy stos wszystkich opcji".

Nie było to eleganckie, ale wystarczało, dopóki nie pojawił się elegancki interfejs użytkownika.

Skomentował Plummer

A przynajmniej tak wydawało się programiście, bo 30 lat później "tymczasowe rozwiązanie" zaprojektowane przez Dave Plummera w niezmienionej formie nadal dostępne jest w systemie Windows. Ponadto innym "efektem ubocznym" owego deszczowego poranka 1994 roku jest ograniczenie rozmiaru formatu woluminu FAT do 32 GB, który Plummer samodzielnie ustawił podczas projektowania okna dialogowego formatowania dysku.

Więcej na temat systemu Windows:

REKLAMA

Zdjęcie główne: sdx15 / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA