REKLAMA

Gry bez internetu. Czy dziś w ogóle da się pograć offline?

Gry nie wymagające do działania połączenia z internetem, powoli stają się rzadkością i rarytasem. Nawet jeśli nie jest to produkcja z rodzaju online multiplayer, to do rozgrywki może wymagać połączenia internetowego.

19.02.2024 06.15
Gry bez internetu. Czy dziś w ogóle da się pograć offline?
REKLAMA

Większość gier, które kupujemy ma postać cyfrową i koniecznością jest powiązanie ich danym kontem (Steam, Epic, czy Microsoft) oraz pobranie ich na komputer za pomocą internetu.

REKLAMA

Wydawałoby się, że do rozgrywki w gry typu single player połączenie internetowe nie jest do niczego potrzebne, ale niestety zdarza się to coraz rzadziej. Wiele gier wymaga ciągłego połączenia internetowego nie tylko z powodu zabezpieczeń antypirackich, ale też z bliżej nieokreślonych powodów. Być może producent zbiera dane telemetryczne (miejmy nadzieję, że anonimowe), albo robi to z innych powodów - np. chce jak najszybciej dostarczyć użytkownikowi ewentualne aktualizacje.

Powodów dla których chcemy grać bez połączenia z internetem może być wiele. Po pierwsze, możemy w ogóle być pozbawieniu dostępu do internetu (np. w samolocie, czy w obcym kraju). Po drugie, możemy korzystać chwilowo z internetu mobilnego i nie chcemy tracić cennego przesyłu. Po trzecie, każda awaria internetu może uniemożliwić nam rozgrywkę, a może to być naprawdę irytujące. Pewnym sposobem na sprawdzenie, czy dana produkcja faktycznie będzie działać bez internetu, jest sprawdzenie tego samodzielnie.

Jak sprawdzić, czy gra będzie działać offline (bez internetu)?

Omówimy to na przykładzie Steam. Absolutna większość gier wymaga, by przy pierwszym uruchomieniu komputer miał aktywne połączenie z internetem. Póżniej można spróbować uruchomić ją w trybie offline. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję z głównego menu Steam.

Jeśli mimo wszystko otrzymasz komunikat Ta gra nie może zostać uruchomiona w trybie offline, możliwe jest, że albo klient Steam wymaga aktualizacji, albo też sama gra. Bądź też uruchomienie jej w trybie offline w ogóle nie jest możliwe...

Nie da się również wykluczyć, że dana gra np. w wersji Steam może umożliwiać rozgrywkę offline, a już w wersji Epic Game Store już nie.

Jakie dobre gry na PC będą działać offline?

Oczywiście należy też pamiętać, że w przypadku niektórych gier brak internetu może uniemożliwiać dostęp do wybranych elementów gry (rozgrywka online z innymi graczami).

  • Elden Ring
  • Disco Elysion
  • Alan Wake 2
  • Baldur's Gate 3
  • Resident Evil 4 Remake

Jakie dobre gry na telefon będą działać offline?

  • Stardew Valley
  • Dead Cells
  • Limbo
  • Castlevania: Symphony of the Night
  • Monument Valley

To oczywiście tylko wybrane tytuły, a lista gier działających offline jest znacznie większa.

Powiązane tematy:

Jak grać bez internetu?

REKLAMA

Czasy, kiedy gry kupowaliśmy w postaci fizycznych nośników, które nie wymagały choćby do uruchomienia połączenia internetowego, czy związania produkcji z naszym kontem, należy już zaliczyć do historycznych. W przypadku gier na PC, w przypadku coraz rzadszej decyzji o wyborze fizycznego nośnika, kupujemy po prostu pudełko, w środku którego znajduje się tylko kod do pobrania cyfrowej wersji.

Nawet gry które początkowo nie wymagały połączenia internetowego, mogą z czasem (po aktualizacjach) zacząć tego wymagać. W praktyce jedynym pewnym sposobem na sprawdzenie, czy gra będzie działać offline, jest jej instalacja, uruchomienie i zamknięcie gry, odłączenie od internetu i próba ponownego uruchomienia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA