REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Biznes

Zapłać za prąd o 125 zł mniej. Pospiesz się, zostało mało czasu, a sprawa jest prosta

Ulga za prąd wynosząca 125 zł cieszy się w ostatnich dniach szalonym zainteresowaniem. Nic dziwnego, to prosty sposób, by zmniejszyć swoje rachunki o taką właśnie kwotę. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać 125 zł zwrotu za prąd?

12.12.2023
6:59
licznik prądu
REKLAMA

Ceny energii to temat, który jeszcze długo nie będzie dawał nam spokoju. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach. W ostatnich dniach 2023 r. pojawił się prosty sposób na to, by zapłacić mniej za energię elektryczną.

REKLAMA

W ramach nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska z dnia 29 listopada 2022 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną gospodarstwa domowe zapłacą o 125,34 zł mniej za prąd z 2023 r. Trzeba się jednak pospieszyć, bo zostało na to dosłownie kilka dni.

Co trzeba zrobić, by skorzystać z obniżki?

Z obniżki mogą skorzystać gospodarstwa, które spełnią określone w rozporządzeniu warunki:

 • zweryfikują i potwierdzą poprawność swoich danych, które posiada dostawca energii lub
 • wyrażą zgodę na otrzymywanie od korespondencji elektronicznej, w tym faktur VAT lub
 • wyrażą zgodę na otrzymywanie informacji produktach i usługach, które oferuje dostawca energii lub
 • zmniejszą w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy między 1 stycznia 2023 r., a 30 września 2023 r. zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu poniżej 95 proc. w odniesieniu do tych samych trzech następujących po sobie miesięcy między 1 stycznia 2022 r. a 30 września 2022 r. lub
 • są prosumentami energii odnawialnej w rozumieniu art. 2 pkt 27a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii lub
 • złożyli oświadczenie, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Oświadczenia złożone w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub  rolnicze gospodarstwa domowe).

Żeby skorzystać z obniżki cen prądu o 125 zł, należy złożyć odpowiedni formularz u sprzedawcy energii elektrycznej, z którym ma się podpisaną umowę. Formularz można przesłać:

 • elektronicznie,
 • przez eBOK,
 • przez platformę ePUAP,
 • osobiście w Biurze Obsługi Klienta,
 • osobiście w siedzibie przedsiębiorstwa,
 • korespondencyjnie na adres sprzedawcy energii elektrycznej.

W PGE można też zadzwonić pod numer 422 222 222, ale jak sami sprawdzaliśmy, dodzwonienie się tam jest niemożliwe. Zainteresowanie jest bowiem tak duże, że wszystkie linie są bez przerwy zajęte.

Kolejna ważna informacja. Wszystko to trzeba zrobić najpóźniej do 15 grudnia.

Jak będzie wyglądało rozliczenie?

Kwotę obniżki PGE zaksięguje automatycznie na poczet bieżących i przyszłych zobowiązań. Jeśli na koncie rozliczeniowym występują zaległości w płatnościach, to w pierwszej kolejności kwota 125 zł zostanie przeksięgowana na ich pokrycie. W Tauron obniżka uwzględniona zostanie automatycznie w rozliczeniach za prąd - nie później niż w ostatniej fakturze za energię elektryczną za 2023 r.

REKLAMA

Co jeśli nie spełnia się określonych w rozporządzeniu warunków?

Jeśli nie spełnia się żadnego z określonych w rozporządzeniu warunków do zastosowania obniżki, to w 2024 r., po przeprowadzeniu weryfikacji, Twój rachunek w PGE powiększony zostanie o kwotę, o którą pomniejszono należność za 2023 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA