1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Fitbit Charge 6 to świetny pomysł na prezent. Sportowa opaska nie pozwoli odpuścić postanowień noworocznych

Lokowanie produktu: Fitibit

Okres świąteczno-noworoczny to czas podsumowań i planów na nadchodzące miesiące. W ich realizacji może pomóc sportowa opaska Fitbit Charge 6 – idealny prezent dla kogoś bliskiego, ale i dla siebie.

14.12.2023
9:03
fitbit

W nowy rok wchodzi się ambitnie. Mniej słodyczy, mniej przesiadywania na kanapie, więcej siłowni i ruchu. Jak się postanowienia kończą? Statystyki są brutalne, więc lepiej o nich nie wspominać, żeby nie dołować się na samym wstępie. Niektórzy naukowcy sugerują, że niepowodzenia to efekt złego podejścia – odbieramy sobie rzeczy („koniec z pizzą w piątek!”), zamiast wytworzyć nowy nawyk, który będzie naturalną, a przy okazji zdrowszą alternatywą dla tego gorszego. I właśnie w tym niezwykle pomocna może okazać się sportowa opaska, która, śledząc aktywności czarno na białym, pokaże, że postęp jest widoczny.

Fitbit Charge 6 naszpikowany jest czujnikami do pomiarów parametrów zdrowotnych, z niezwykle precyzyjnym sensorem tętna na czele. Dokładniejsza analiza to celniejsze wyniki – Fitbit Charge 6 gwarantuje pełniejsze informacje na temat spalonych kalorii, aktywnych minut w ciągu dnia czy snu. Dzięki opasce można monitorować czas trwania faz snu, tętno podczas wypoczynku i w okresach wybudzenia. Na bieżąco kontrolując pomiary widzimy, że jesteśmy w stanie pokonać dłuższy dystans, robimy w ciągu dnia więcej kroków czy podczas wysiłku nasze tętno nie jest już aż tak wysokie. A to sygnał, że zmierzamy w dobrym kierunku, więc z jeszcze większą werwą podchodzi się do treningów. Taka motywacja jest szczególnie potrzebna zimą, gdy aura za oknem nie zawsze zachęca do wychodzenia.

Opaska śledzi aktywność podczas wykonywania ponad 40 rodzajów ćwiczeń, w tym 20 nowych względem poprzednich modeli, takich jak HIIT, treningi siłowe czy jazda na snowboardzie. W ich lepszym wykonywaniu pomóc może program Fitbit Premium, do którego otrzymuje się darmowy 6-miesięczny dostęp. Fitbit Premium to seria szkoleń prowadzonych przez profesjonalnych trenerów. Do wyboru są programy zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych, a wybrać je można na podstawie wyników codziennych pomiarów. Nie ma więc ryzyka, że zawiesimy sobie poprzeczkę zbyt wysoko, co przecież bardzo często jest jedną z przyczyn zaniechania aktywności. Fitbit Charge 6 nie rzuca na głęboką wodę, tylko rozsądnie podpowiada, co może nam się przydać.

Produkty Fitbit, w tym Fitbit Charge 6 kupisz w sklepach:

Bardzo istotną kwestią jest to, że wychodząc na siłownię, do parku czy na rowerowy wypad nie trzeba brać ze sobą telefonu, dzięki czemu nie jest się dodatkowo rozpraszanym

Za sprawą wbudowanego modułu GPS Fitbit Charge 6 może monitorować trasę i inne parametry bez konieczności posiadania telefonu w pobliżu. O ile nie ma co się na technologię obrażać, tak uczciwie można przyznać, że czasami lawina powiadomień potrafi odciągnąć od odpoczynku czy właśnie treningu. I to jest z kolei dużym plusem opasek czy inteligentnych zegarków – można zerknąć, czy sprawa jest pilna, czy może poczekać, bez konieczności wyciągania telefonu. Komunikaty i powiadomienia pojawiają się na ekranie znajdującym się na nadgarstku, więc wystarczy ruch głową i ręką, by mieć wszystko pod kontrolą i nie obawiać się, że coś ważnego nas omija.

Fitbit Charge 6 zintegrowany jest z aplikacjami Google’a.  Współpracuje z aplikacją Mapy Google, więc na nadgarstku ma się informacje na temat zaplanowanej trasy. Jest też obsługa Portfela Google, dzięki czemu opaską można płacić zbliżeniowo. Przerwa na zdrowotny koktajl na trasie? Nie ma problemu i nie ma konieczności zabierania ze sobą portfela. W motywowaniu do wykonywania ćwiczeń pomóc może muzyka. Za pomocą opaski można wygodnie sterować aplikacją YouTube Music, zatrzymując, przewijając czy zmieniając utwory. Gdyby ktoś obawiał się, że 1,04-calowy ekran AMOLED jest zbyt mały, to Fitbit po raz pierwszy w przypadku opaski zdecydował się na zastosowanie funkcji przybliżania. Wystarczy dwukrotnie dotknąć dowolne miejsce na wyświetlaczu, aby tekst został powiększony.

Monitorowanie naszego organizmu ważne jest nie tylko podczas wykonywania ćwiczeń

Wbudowany czujnik przewodnictwa skórnego jest w stanie rozpoznawać stresujące momenty w ciągu dnia, a aplikacja podpowiada, jak sobie ze stresem radzić. Ocena stresu sprawdza, jak ciało reaguje w nerwowych sytuacjach, dzięki czemu później łatwiej odnaleźć się w kryzysowych momentach.

A na te jesteśmy niestety stale narażeni. Nie bez powodów życząc sobie pomyślności w nowym roku bardzo często wspomina się o tym, żeby okazji do nerwów było jak najmniej. Niestety stres potrafi dotknąć nas nawet w trakcie urlopowych wyjazdów - z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie marki Fitbit wynikało, że prawie co trzecia z badanych osób odczuwa negatywne emocje w związku z letnią przerwą (niepewność, smutek czy frustrację). Trzech na pięciu respondentów i respondentek przyznało, że głównym powodem do zmartwień są dla nich finanse. Aż 59 proc. osób stwierdziło, że ich wymarzone wakacje są poza zasięgiem ich domowego budżetu. To pozwala podejrzewać, że nerwy zaczną towarzyszyć wielu Polakom na długo przed rozpoczęciem urlopu.

Według badań ADP stres u Polaków objawia się przede wszystkim bólami kręgosłupa (47 proc.), nadmiernym łaknieniem i przybieraniem na wadze (łącznie 37 proc.), bezsennością (36 proc.), znużeniem (33 proc.), bólami głowy i migrenami (24 proc.) oraz dolegliwościami trawiennymi (20 proc.). Niestety, dla 20 proc. szansą na chwilę wytchnienia jest papieros, zaś niewiele mniej (19 proc.) rozładowuje napięcie alkoholem. Dla 15 proc. sposobem na stres jest zajadanie go. Dlatego łatwiej zrozumieć, czemu noworoczne postanowienia lądują prędko w koszu. Humor w gorszym momencie chcemy poprawić niezdrowymi aktywnościami, a przez to czujemy się jeszcze gorzej, bo zdajemy sobie sprawę, że nie wywiązujemy się z ambitnych planów. Błędne koło.

Ważne, aby mieć świadomość, że nie zawsze to, co w danej chwili przyjemne, pomaga nam efektywnie radzić sobie ze stresem. Objadanie się, nadużywanie alkoholu, nadmierne kupowanie, oglądanie telewizji przez wiele godzin – pomagają obniżyć napięcie na chwilę, ale nie rozwiązują naszych problemów i generują sporo dodatkowego napięcia, kiedy tylko opadnie kurz krótkotrwałej przyjemności, którą czuliśmy angażując się w te działania

– komentowała wyniki badań dr Ewa Jarczewska-Gerc, adiunkt na Wydziale Psychologii SWPS.

Eksperci zwracają uwagę, że lekarstwem na stres jest ruch

Regularny wysiłek fizyczny zapewnia lepszą tolerancję obciążeń stresowych i wpływa korzystnie na redukcję ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych, metabolicznych oraz związanych z układem nerwowym. Inną niezwykle istotną czynnością jest sen. Regularne spanie poniżej 7-8 godzin dziennie może prowadzić do insulinooporności, cukrzycy typu II, nadwagi oraz problemów emocjonalnych i poznawczych. Jak dodawała dr Ewa Jarczewska-Gerc na jakość snu wpływa także to, co robimy z naszymi problemami w ciągu dnia. Jeśli unikamy konfrontacji z problemami, np. poprzez zaangażowanie się w inne działania lub używki, to istnieje duże ryzyko, że problemy przypomną o sobie, kiedy będziemy starali się usnąć.

Czasami celowo staramy się odsunąć od siebie stres, przez co nawet możemy nie być świadomi, że aż tak bardzo nas trapi

Pomiary z aplikacji mogą być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że coś musimy ze swoimi emocjami zrobić. Opaska nie tylko poinformuje nas o stresujących momentach, ale też może skutecznie motywować do fizycznych aktywności, które pozwalają lepiej radzić sobie z nerwami i kryzysami.

Właśnie dlatego opaska Fitbit Charge 6 może być prezentem, dzięki któremu nowy rok będzie lepszy niż poprzedni. A na pewno zdrowszy i nieco spokojniejszy.

Produkty Fitbit, w tym Fitbit Charge 6 kupisz w sklepach:

Lokowanie produktu: Fitibit
Najnowsze