REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Żabka nie rozdaje bonów. Uważaj na fałszywe SMS-y

Przestępcy żonglują popularnymi markami, pod które się podszywają, najwyraźniej licząc na to, że czujność ludzi zostanie dzięki temu uśpiona. Teraz na karuzelę wraca Żabka - uważajcie na fałszywe wiadomości, które w najbliższym czasie możecie dostawać.

06.06.2023
13:18
żabka
REKLAMA

Zespół CERT Polska obserwuje powrót popularnej kampanii phishingowej, w której wykorzystywany jest wizerunek sieci sklepów Żabka. Jak informują specjaliści, oszuści wysyłają SMS-y, w których informują o rzekomej nagrodzie. Są nią bony na zakupy w sklepach sieci.

Każdy, kto kliknie w podany link, przenoszony jest na stronę z wyglądu przypominającą witryny Żabki. Chętny może wziąć udział w losowaniu, w którym nagrodą jest bon w wysokości od 100 zł do nawet 2 tys. zł. Trzeba tylko podać dane...

REKLAMA

Ofiara następnie prowadzona jest na fałszywą stronę banku

Aby mieć szansę na nagrodę, należy potwierdzić swoje dane. Osoby decydujące się na ten krok wylądują w witrynie udającą bramkę płatniczą. Wtedy trzeba wybrać swój bank, podać dane i... cóż, w takim scenariuszu traci się po prostu pieniądze. Bo właśnie cyberprzestępcy jak na tacy dostali hasło i login do bankowości.

REKLAMA

Rzecz jasna aby móc wyczyścić konto potrzebują jeszcze kodów SMS czy zaakceptowania transakcji, ale komunikaty na stronie mogą sugerować, że te są potrzebne do odebrania nagrody. Jeżeli ktoś nie przeczyta informacji od banku, w której napisane jest o dodaniu rachunku do zaufanych odbiorców czy przelewie, i automatycznie zaakceptuje polecenia, wówczas może pożegnać się z gotówką.

Niby przekręt nie jest oryginalny i odkrywczy, ale może działać, skoro w grę wchodzą rzekome nagrody od popularnego sklepu. Pamiętajcie, aby nie ufać w zbyt atrakcyjnie brzmiące wiadomości, a potwierdzenia promocji czy super ofert szukać bezpośrednio na stronie danego sklepu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA