REKLAMA

Nowa funkcja w Windows 11 zabezpieczy twój komputer. Jeśli od niego odejdziesz

Do systemu Windows 11 w kanale beta niejawnego programu trafiła najnowsza aktualizacja oznaczona numerkiem 22624.1610. Wprowadza ona nową funkcję wykrywanie obecności (ang. presence sensing), która ma zwiększyć bezpieczeństwo nasze i tego, co robimy na naszym komputerze. Na czym polega?

14.04.2023 18.23
Windows Bing czatbot
REKLAMA

Windows 11 jest cały czas aktualizowany przez Microsoft, który dodaje do niego coraz to nowsze funkcje. Niektóre są bardzo przydatne, drugie natomiast już mniej, choć świeżo dodana opcja z pewnością przyda się tym, którzy pracują na laptopach. 

REKLAMA

Wykrywanie obecności w Windows 11. Jeśli odejdziesz od komputera, zabezpieczy twoje aplikacje

Nowa funkcja „Wykrywanie obecności” może w znaczący sposób zwiększyć prywatność użytkownika systemu Windows 11, szczególnie posiadaczy laptopów, którzy lubią odchodzić od swojego sprzętu do pracy (i nie tylko). Pierwsza część funkcji odpowiada za pozwolenie aplikacjom na wykorzystanie interfejsów API do sprawdzania aktywności użytkownika w systemie Windows.

Druga jej część jednak wydaje się znacznie ważniejsza, ponieważ umożliwia blokowanie określonych aplikacji, jeśli system wykryje brak aktywności osoby korzystającej. A takie rozwiązanie daje możliwość ustalenia ważnych aplikacji - przykładowo poczty i komunikatorów, które po odejściu od niezablokowanego komputera są automatycznie zabezpieczane.

(źródło: Microsoft)

A to coś dla tych, którzy w biurze pozostawiają otwarte laptopy, co raczej nie jest wskazane. Warto dodać, że Microsoft nie zbiera dodatkowych metadanych związanych z funkcją - dla prywatności. Nowość przecież ma maksymalizować aspekt bezpieczeństwa. 

REKLAMA

Nie wiemy, czy funkcja trafi do oficjalnej wersji Windows

Jak na początku zaznaczyłem, nowość trafiła do testerów wersji zapoznawczej i nie jest wiadome, czy trafi do oficjalnego wydania systemu. Jeśli tak, to możemy spodziewać się obecności funkcji w ramach najbliższej większej aktualizacji Windows 11. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA