REKLAMA

Poczekaj z zakupem telewizora. Na rynek mogą trafić 32-calowe OLED-y 4K

Kupno telewizora OLED kojarzy się z ogromnym wydatkiem. Jeśli marzysz o mniejszym ekranie z taką matrycą w swoim salonie i jednocześnie nie chcesz wydawać na niego fortuny, ta wiadomość jest dla ciebie. Najnowsze informacje sugerują, że w niedalekiej przyszłości na rynek mogą trafić 32-calowe telewizory OLED.

12.04.2023 17.01
Monitor i telewizor do gier
REKLAMA

Do internetu trafił raport TFTCentral, który ujawnia plany firmy LG i Samsung w kwestii produkcji paneli OLED. Pojawiła się informacja o 32-calowych wyświetlaczach, które najprawdopodobniej trafią na rynek w mniejszych telewizorach w nadchodzących latach.

REKLAMA

32-calowe telewizory OLED 4K? Takiego czegoś brakowało

W sklepach z elektroniką mamy naprawdę szeroki wybór przekątnych telewizorów. Wielu producentów sprzedaje wyświetlacze OLED, jednak najczęściej są to wartości rzędu ponad 40, 50 czy nawet 60 cali (i większe), a te są po prostu bardzo drogie. Oczywistą sprawą jest, że jeśli wybierzemy mniejszy model, to zapłacimy mniej. 

TV o przekątnej 32” cali wciąż cieszą się popularnością raczej na niższych półkach cenowych. Natomiast na próżno szukać telewizorów OLED 4K w takim rozmiarze na rynku. Jeśli już, są to monitory typowo stworzone dla komputerów osobistych w kosmicznych cenach (przykładowo LG UltraFine 32EP950-B), a nie urządzenia, które trafiają do salonu czy na ścianę w sypialni do przeciętnego Kowalskiego.

Tak prezentuje się telewizor Philips OLED 807, którego mieliśmy okazję przetestować

Nowe informacje sugerują, że zarówno Samsung, jak i LG, czyli główni producentów matryc bazujących na technologii OLED, w drugiej połowie 2024 roku (a mianowicie od lipca) mają rozpocząć produkcję 32-calowych ekranów na dużą skalę. A to jest równoznaczne z tym, że najpewniej początkiem 2025 r. na rynek mogą trafiać telewizory OLED o mniejszych przekątnych.

Takie ekrany w produkcji mogą być tańsze niż przykładowo 42-calowe OLED-y, a więc spodziewajmy się, że ekrany 32” będą sprzedawane w bardziej przyziemnych cenach. A taka kolej rzeczy może zwiększyć popularność sprzętów wykorzystujących tę technologię.

W planach są też ekrany OLED 4K o przekątnej 27 cali

Raport TFTCentral podaje możliwość wejścia do produkcji 31,5-calowych matryc OLED 4K 240 Hz od LG i 240-Hz QD-OLED 4K od Samsunga, ale to nie koniec. Ujawnia również 27-calowe wyświetlacze 4K oraz 1440p z częstotliwością odświeżania na poziomie 240 Hz, natomiast te panele raczej będą trafiały do kolejnych monitorów dla komputerów osobistych.

REKLAMA

32-calowe OLED-y tych producentów najpewniej także będą implementowane w monitorach stworzonych dla graczy. 2025 rok może być naprawdę rewolucyjny, jeśli chodzi o adaptację tego typu matryc w kolejnych segmentach sprzętu.

Jeśli się nic nie zmieni, będzie naprawdę o czym pisać i przede wszystkim, testować. Czekamy na rozwój sytuacji z niecierpliwością.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA