REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Starfield nie dla ruskich. Microsoft usuwa cyrylicę z najważniejszej gry 2023 r.

Karta produktowa gry Starfield na Steam właśnie straciła rosyjski język. To efekt aktualizacji dokonanej przed należącego do Microsoftu wydawcę Bethesda Softworks. Reakcje graczy są pozytywne, ale oficjalnego stanowiska twórców wciąż brakuje.

14.04.2023
16:02
Gra Starfield
REKLAMA

Starfield to najważniejsza gra na konsolową wyłączność Microsoftu, jaka zadebiutuje w 2023 roku. Kosmiczna produkcja twórców Skyrima i Fallouta ominie platformy PlayStation i Nintendo, zmierzając bezpośrednio na PC oraz Xboksa.

Tytuł od dłuższego czasu ma swoją kartę produktową na Steam, ale ta w ostatnim czasie doczekała się ciekawej aktualizacji.

REKLAMA

Z karty Starfield na Steam zniknęło wsparcie dla rosyjskiej wersji językowej.

Karta produktowa Starfield na Steam została zaktualizowana 11 kwietnia 2023 roku. Wśród wprowadzonych zmian jest usunięcie informacji o dostępności języka rosyjskiego. Zarówno pełnej lokalizacji, jak również samych napisów. Przed 11 kwietnia wsparcie rosyjskiej cyrylicy stanowiło jeden z elementów karty produktowej.

Z zaktualizowanej karty na Steam wynika, że Starfield będzie dystrybuowany ze wsparciem dziewięciu języków. Wśród nich znajdzie się również polski, chociaż w naszym języku uświadczymy wyłącznie napisów oraz przetłumaczonego interfejsu. Dobre i to. Warto zauważyć, że na liście wspieranych języków nie pojawia się ukraiński.

Wsparcie Ukrainy czy wyrachowany biznes? Niezależnie od powodu, brawo dla Microsoftu, Bethesdy i Xboksa

Ktoś może powiedzieć, że tak błahe sytuacje jak usunięcie języka rosyjskiego z gry wideo nie obchodzą Rosjan. Będzie jednak w znaczącym błędzie. Społeczeństwo rosyjskie - często tkwiące w oparach mitu na temat własnej imperialnej wyższości - zwraca wielką uwagę na podobne symbole. Doskonałym przykładem niech będzie Stalker 2, którego "za zakładnika" wzięli Rosjanie, domagając się zmiany podejścia ukraińskich deweloperów.

Nie mam wątpliwości, że brak rosyjskiej cyrylicy w Starfield zaboli rosyjskich graczy, zmuszonych do czekania na nieoficjalne tłumaczenie bądź grę po angielsku.

REKLAMA

Usunięcie rosyjskiego języka nie powinno mieć natomiast potężnego przełożenia na biznes Microsoftu. Amerykański gigant już od dłuższego czasu oficjalnie nie dystrybuuje swoich gier na terytorium Federacji Rosyjskiej. Po co więc korporacji wersja językowa dla terytorium, na którym ich produkt nie powinien się pojawiać?

Ktoś może napisać, że wielu Ukraińców posługuje się językiem rosyjskim. Każdy filolog regionu potwierdzi jednak, że obywatele Ukrainy niezdolni do władania ukraińskim w codziennej rozmowie bez problemu go rozumieją, stąd mój apel, by w miejsce lokalizacji rosyjskiej znalazła się lokalizacja ukraińska. Byłby to świetny gest skierowany w kierunku broniącego się społeczeństwa Ukrainy.

Starfield zadebiutuje już 6 września 2023 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA