REKLAMA

Pesa Bydgoszcz została zhakowana. To atak ransomware

Ataki hakerskie to w dzisiejszych czasach niestety standard. Nierzadko obejmują one osoby prywatne, a jeszcze częściej zdarza się, aby to mniejsze lub większe firmy były ofiarami hakerów. Tym razem przestępcy wycelowali w Pesa Bydgoszcz.

11.04.2023 15.20
Pesa Bydgoszcz została zhakowana. To atak ransomware
REKLAMA

Pesa Bydgoszcz to największa polska firma, która zajmuje się produkcją pojazdów szynowych - ich sprzęt trafia nie tylko do Polski, ale także do innych europejskich państw. Początkiem miesiąca pojawiła się informacja, że przedsiębiorstwo zostało zaatakowane przez hakerów. Najnowsze doniesienia potwierdzają, że był to atak ransomware.

REKLAMA

Bydgoska Pesa padła ofiarą hakerów. Wykorzystano ransomware

Jak poinformował zarząd Pesa Bydgoszcz, dnia 02.04.2023 (niedziela) „doszło do naruszenia bezpieczeństwa systemów informatycznych”. Oznacza to, że firma została zaatakowana przez hakerów, jednak początkowo nie byliśmy pewni, co było na rzeczy.

REKLAMA

Teraz, jak podaje portal Sekurak, dowiadujemy się, że zastosowano oprogramowanie ransomware - hakerzy zażądali okupu od Pesy. Ataki ransomware polegają na tym, że w zainfekowanym komputerze blokuje się dostęp do plików i aplikacji, i aby odzyskać do nich dostęp, trzeba zapłacić okup. Zainfekowane dane ulegają zaszyfrowaniu i bardzo trudno jest je potem odzyskać, a więc to naprawdę poważna sprawa.

Niemniej jednak finalnie sprawa na szczęście nie miała żadnego wpływu na systemy zaimplementowane w pociągach czy tramwajach produkcji Pesa, problem zatem nie zagrażał podróżującym w pojazdach pasażerom. Firma nie wstrzymała także produkcji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA