REKLAMA

Patologiczny trend na TikToku zbiera żniwo. Dzieciak nie żyje, bo wziął udział w chorym challengu

Sleepy Chicken challenge, Blackout challenge, czy zaklejanie ust na noc - TikTok oraz szeroko pojęte social media pełne są ryzykownych, a zarazem skrajnie niebezpiecznych wyzwań. Mimo dobrze udokumentowanych przypadków śmiertelnego zakończenia challenge'y, nastolatkowie nie przestają ich podejmować. Tak stało się też w przypadku 13-letniego Jacoba Stevensa, który zmarł po zażyciu ponad 11 tabletek Benadrylu.

24.04.2023 09.42
Patologiczny trend na TikToku zbiera żniwo. Dzieciak nie żyje, bo wziął udział w chorym challengu
REKLAMA

Media społecznościowe od lat stanowią źródło wielu mniej lub bardziej niebezpiecznych wyzwań. Początkowo źródłem, jak i miejscem popularyzacji kontrowersyjnych trendów były Facebook i YouTube, jednakże wraz z ewolucją social mediów wszelkiego rodzaju challenge można znaleźć na innych platformach, w tym najpopularniejszym na świecie TikToku.

REKLAMA

W najlepszym przypadku wobec wyzwania można przejść obojętnie, przewijając serwis dalej. W najgorszym podjąć wyzwanie, które zakończy się tragicznie. Najgorszy możliwy scenariusz wyzwania "Benadryl Challenge" wydarzył się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Niebezpieczne wyzwanie zakończyło się tragicznie. 13-letni Jacob ofiarą Benadryl challenge

Jak informuje amerykańska stacja ABC 6, 13-letni Jacob Stevens zmarł w wyniku tzw. "Benadryl challenge". Wyzwanie polega na przyjęciu od 12 do 14 tabletek popularnego środka o działaniu antyhistaminowym, Benadrylu, a następnie nagraniu reakcji osoby podejmującej wyzwanie. Lek dostępny jest w Stanach Zjednoczonych bez recepty.

Według oczekiwań Benadryl ma wywołać halucynacje. Jednak w przypadku nastolatka, którego koledzy nagrywali w jego własnym domu, po przyjęciu tabletek doznał on silnych drgawek i stracił przytomność.

Jacob spędził w szpitalu niecały tydzień, do momentu w którym lekarze orzekli śmierć mózgu. Rodzina nastolatka podjęła decyzję o odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie.

"[...] Powiedzieli, że możemy go trzymać pod respiratorem, że może tam leżeć, ale nigdy nie otworzy oczu, nie będzie oddychał, uśmiechał się, chodził ani mówił."

- powiedział ojciec Jacoba w rozmowie z ABC 6

Benadryl Challenge nie jest nowym wyzwaniem, gdyż już w 2020 roku amerykańska Federalna Agencja ds. Żywności i Leków ostrzegała o istnieniu śmiertelnego trendu i skontaktowała się z ByteDance w celu usunięcia z TikToka treści powiązanych z wyzwaniem. Jacob nie jest pierwszą osobą, która zmarła w imię wykonania niebezpiecznego wyzwania.

W sierpniu 2020 roku 15-letnia Chloe Phillips zmarła podczas wykonywania tego samego wyzwania. Jak podaje amerykański The Sun, nie jest jasne, jaką dawkę leków zażyła nastolatka.

REKLAMA

Czym jest Benadryl?

Difenhydramina to organiczny związek chemiczny, powszechnie stosowany w leczeniu sezonowych alergii. W Stanach Zjednoczonych sprzedawany jest bez recepty pod nazwą Benadryl. W zalecanych przez lekarzy i farmaceutów dawkach Benadryl jest całkowicie bezpiecznym preparatem, jednakże przedawkowanie może prowadzić do senności, suchości gardła, zawrotów głowy i zaburzeń równowagi. W skrajnych przypadkach przedawkowania prowadzi do zaburzeń pracy serca, halucynacji, delirium, utraty przytomności, śpiączki oraz śmierci.

Jeśli zobaczysz na TikToku lub w innym serwisie społecznościowym niebezpieczne filmy, zgłaszaj je moderacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA