REKLAMA

Najlepsze darmowe programy i aplikacje do projektowania ogrodu

Tu postawimy altanę, tam posadzimy drzewa... a w praktyce plan i tak się posypie, nie tylko ze względu na złe rozplanowanie przestrzeni, ale i zmianę gustu ogrodnika. Na te i inne bolączki planowania ogrodu radzimy zastosować dedykowaną aplikację do projektowania ogrodu. Nasza redakcja wybrała najlepsze i całkowicie darmowe programy, które pozwolą nawet niedoświadczonej osobie zaprojektować idealny ogród.

23.04.2023 02.29
projektowanie ogrodu
REKLAMA

Wiosna to piękny okres, w którym budzą się do życia nie tylko zwierzęta i szeroko pojęta natura, ale także ogrodnicy. Zarówno entuzjaści przydomowego kwiecistego zakątka i samodzielnej hodowli warzyw czy ziół, ale także osoby budujące swój mały raj na ziemi i rozglądające się za rozplanowaniem ogrodu.

Tak jak w przypadku aplikacji do projektowania wnętrz, programiści dostrzegli potrzeby architektów terenów zielonych, w związku z czym na rynku dostępne jest wiele programów umożliwiających samodzielne stworzenie projektu ogrodu. Jest ich na tyle dużo, że można w nich dosłownie przebierać. W tym artykule przedstawimy najlepsze darmowe programy i aplikacje do projektowania ogrodu.

REKLAMA

Darmowe czy płatne? Kiedy jest sens płacić za aplikację do projektowania ogrodu

W zdecydowanej większości programów do projektowania ogrodu znajdziemy jakieś płatności. Niektóre aplikacje są całkowicie płatne, inne dają dostęp do funkcjonalnie ograniczonej darmowej wersji lub czasowo ograniczonej wersji (tzw. wersji demonstracyjnej). W większości przypadków, czyli scenariusza, w którym użytkownik potrzebuje stworzyć pojedynczy projekt na użytek własny, darmowe rozwiązania będą wystarczające. Jednak jeżeli chcesz stworzyć więcej projektów - czy to na użytek własny, znajomych czy po prostu hobbystycznie, warto rozważyć zakup licencji interesującego cię programu.

Najlepsze darmowe aplikacje do projektowania ogrodu

GardenPuzzle

 class="wp-image-3564839"

GardenPuzzle to łatwy w obsłudze program do projektowania ogrodów online lub na komputerze. Dzięki niemu możesz stworzyć realistyczną wizualizację swojego wymarzonego ogrodu i sprawdzić, jak będzie się prezentował w różnych porach roku. Możesz wykorzystać własne zdjęcie lub wybrać jeden z gotowych szablonów i dopasować go do swoich potrzeb i preferencji. GardenPuzzle oferuje bogatą bazę danych zawierającą ponad 1500 roślin i akcesoriów ogrodowych. Możesz dobierać rośliny według kryteriów takich jak klimat, gleba, oświetlenie, rozmiar czy kolor. Możesz też dodawać elementy takie jak altany, ogrodzenia, ławki, oczka wodne czy ścieżki.

Wszystko to możesz robić za pomocą prostego narzędzia do rysowania i przeciągania myszką. Program automatycznie dostosowuje rozmiary i perspektywę obiektów, aby uzyskać efekt trójwymiarowy.

GardenPuzzle oferuje nieograniczoną czasowo wersję demonstracyjną, która zawiera limitowaną ilość roślin i akcesoriów ogrodowych. Najtańsza subskrypcja pełnej wersji kosztuje 99 złotych za 6 miesięcy dostępu i 49 złotych za każde kolejne pół roku.

Gardenphilia Designer

 class="wp-image-3564836"

Gardenphilia Designer to ciekawy program dla tych, którzy chcieliby poprzechadzać się po swoim ogrodzie jeszcze zanim w ogóle zaczną się zabierać za jego tworzenie. Dzięki zastosowaniu środowiska Adobe AIR program pozwala na wirtualny, trójwymiarowy spacer po zaprojektowanym ogrodzie. Program oferuje możliwość tworzenia przekroi widokowych, które pokazują ukształtowanie terenu i rozmieszczenie roślin i elementów wyposażenia. Użytkownicy mają także możliwość także wygenerować projekt techniczny i wymiarowanie, które ułatwią realizację planu. Biblioteka programu zawiera ponad 8 tysięcy roślin, a program oferuje perfekcyjne odwzorowanie rzeczywistości za pomocą narzędzi modelowania terenu oraz symulatora wzrostu roślin, który pokaże, jak przez lata będzie zmieniać się ogród.

Gardenphilia Designer posiada bezterminową wersję demonstracyjną, w ramach której użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich funkcji programu. Wersja demo ogranicza użytkowanie programu do stworzenia tylko jednego projektu ogrodu i liczbę dostępnych roślin do ok. 400.

myGarden od Gardena

 class="wp-image-3564833"

Jeżeli jesteś entuzjastą ogrodnictwa, to na pewno nieobca jest ci niemiecka marka Gardena. Producent sprzętu ogrodniczego na swej stronie internetowej oferuje bardzo prosty planer - myGarden, który pozwoli na zaprojektowanie przydomowej przestrzeni - od krzewów i drzew, aż po położenie dziecięcej piaskownicy i zmierzenie odległości tarasu od ogrodzenia.

Jednak najciekawszą funkcją programu jest możliwość zaprojektowania systemu nawadniania ogrodu. myGarden pokaże ci dokładnie, gdzie i jak umieścić zraszacze, węże i inne akcesoria do nawadniania. Program wygeneruje także listę zakupów z produktami firmy GARDENA potrzebnymi do realizacji twojego projektu systemu nawadniania.

myGarden od Gardena jest aplikacją całkowicie bezpłatną.

Zaprojektuj Ogród

 class="wp-image-3564830"
REKLAMA

Zaprojektuj Ogród to program, który pozwala Ci stworzyć swój wymarzony ogród w kilku prostych krokach. Możesz wybrać spośród wielu gotowych wzorów lub stworzyć swój własny projekt od podstaw. Program jest dostępny online, więc entuzjaści ogrodnictwa nie muszą instalować żadnego oprogramowania na swoim komputerze. Wystarczy wejść na stronę aplikacji i zacząć tworzyć.

Użytkownik może wybierać spośród różnych elementów, takich jak rośliny, meble ogrodowe, oświetlenie, ścieżki czy fontanny. Zaprojektuj Ogród umożliwia także dodanie swojego zdjęcia jako tła i dopasowanie projektu do rzeczywistego kształtu i wielkości ogrodu. Program pokazuje również, jak będzie wyglądał ogród w różnych porach roku i jak zmienia się jego wygląd w zależności od pory dnia.

Zaprojektuj Ogród jest aplikacją płatną, jednak oferuje aż 30-dniową darmową wersję próbną, w ramach której użytkownik dostaje dostęp do wszystkich funkcji programu. Po tym okresie 89 złotych/rok.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA