REKLAMA

Meta uruchomiła Animated Drawings. Ten projekt AI zamienia bazgroły w animacje

Chcesz powołać do życia twój stary rysunek z dzieciństwa? A może dać dziecku zabawę na parę godzin? Meta opublikowała właśnie ciekawy projekt, który pozwala animować każdą postać, a za jego działanie odpowiada niezwykły model SI.

14.04.2023 08.38
Meta uruchomiła Animated Drawings. Ten projekt AI zamienia bazgroły w animacje
REKLAMA

Sztuczna inteligencja potrafi tworzyć rzeczy niepokojące, o ile nie po prostu deep fake'i i wizje rzeczy, które nie powinny mieć miejsca. Ale modele SI mogą mieć także całkiem pozytywne zastosowania, czego dowodzi Meta.

Meta uruchomiła właśnie nowy projekt open-source Animated Drawings, którego celem jest ożywienie rysunków - tak dziecięcych bazgrołów, jak i postaci rysowanych przez początkujących artystów.

Zobacz też: Meta podzieliła się z naukowcami ważną technologią. Co potrafi SI właściciela Facebooka?

REKLAMA

Każdy bazgroł ma potencjał. Meta przedstawia Animated Drawings

Animacja jest trudna dla początkującego artysty: tradycyjne metody opierają się na rysowaniu setek, o ile nie tysięcy kadrów dla nawet bardzo krótkich animacji. Z kolei animowanie współczesnymi metodami, ma dość wysoki próg wejścia: nie tylko za sprawą umiejętności do tego potrzebnych, ale wymogiem pracy na komputerach z dużą ilością mocy obliczeniowej. Z tego powodu wiele ilustracji na zawsze pozostaje statyczne.

Dlatego badacze z Meta AI stworzyli narzędzie wspomagane sztuczną inteligencją, które potrafi ożywić każdy rysunek. Jednocześnie na ich drodze stanął jeden duży problem: brak danych treningowych. Do szkolenia dowolnej SI potrzebne są dane, które pozwolą systemowi zorientować się na cel i wyróżnić z podanych mu danych pewne wzorce.

By stworzyć Animated Drawings, naukowcy potrzebowali danych, a konkretnie obrazów zawierających proste, często niezbyt realistyczne rysunki różnych postaci. Dlatego w 2021 roku uruchomili oni specjalne narzędzie, które pozwoliło im zbierać potrzebne zdjęcia i grafiki. Jak podaje Meta, podczas zbierania danych potrzebnych do uczenia maszynowego naukowcom udało się zebrać ponad 1,6 miliona ilustracji, pochodzących tak od dzieci jak i całkiem utalentowanych dorosłych.

Zobacz też: Wyciekła sztuczna inteligencja Mety. Możesz ją pobrać z najgorszego miejsca w internecie

Jak animować własną postać z SI Mety?

Efektem tych prac jest Animated Drawings Demo, w którym każda zainteresowana osoba może ożywić swój rysunek.

Najpierw należy załadować własną grafikę lub użyć jednego z przykładowych rysunków zaproponowanych przez Meta. W przypadku użycia własnej ilustracji należy pamiętać o użyciu czystej, białej kartki papieru i zrobienia zdjęcia w taki sposób, aby postać była dobrze widoczna. Do Animated Drawings można załadować także obrazek wykonany na komputerze, o ile jest on na czystym, białym tle.

Następnie należy zaznaczyć całą postać, tak aby SI wiedziało jaki obiekt ma skanować - nawet jeżeli jest jedyną postacią na rysunku.

Później Animated Drawings prosi o sprawdzenie, czy SI poprawnie wyróżniło postać. Za pomocą gumki i ołówka można zaznaczyć - odpowiednio - niechciane elementy lub elementy, które SI pominęło.

Ostatnim etapem jest dostosowanie stawów i "łączy", które będą odpowiadać za to, w których miejscach postać będzie się zginać i wyginać.

REKLAMA

Gotowe, teraz możesz wykorzystać model w różnych scenach, m.in. tańcu, bieganiu czy boksowaniu. Animację modelu możesz poprawić przyciskiem "Fix", a za pomocą "Share" udostępnić dalej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA