REKLAMA

Tylko dla odważnych. Android 14 w wersji beta już tu jest. Co nowego?

Zgodnie z zapowiedziami z lutego, Android 14 wkroczył właśnie w kolejną fazę rozwoju. Teraz do testów systemu mogą dołączyć kolejni testerzy, a Google dorzuciło do najnowszej wersji Androida kilka smaczków.

13.04.2023 08.37
Tylko dla odważnych. Android 14 w wersji beta już tu jest. Co nowego?
REKLAMA

W lutym bieżącego roku Google zaprezentowało Androida - o wdzięcznej nazwie Upside Down Cake - w wersji developer preview, czyli wersji udostępnionej przede wszystkim z myślą o twórcach aplikacji.

Teraz najnowsza wersja systemu mobilnego wchodzi w fazę beta, co oznacza, że testy Androida 14 będą prowadzone nie tylko przez twórców aplikacji, ale i przez szersze grono testerów. Dodatkowo, Google dorzuciło do systemu kilka nowych funkcji, nieobecnych w developer preview.

REKLAMA

Android 14 jest już w wersji beta. Co nowego znajdziemy w systemie?

Zdecydowana większość nowych funkcji została zaprezentowana już w wydaniu developer preview. Mimo to w wersji beta znajdziemy kilka ciekawych smaczków.

Z perspektywy wizualnej na uwagę zasługuje strzałka cofnięcia, która widoczna będzie w trybie nawigacji gestami. Strzałka będzie nie tylko bardziej widoczna, ale i jej kolory będą pobierane przez system z aktualnie ustawionej tapety.

Ponadto Google wprowadził do Androida 14 możliwość dostosowywania przez twórców aplikacji opcji udostępniania. Tak więc w zależności od aplikacji, udostępnianie linków czy zdjęć może stać się bardziej intuicyjne i pozbawione niepotrzebnych opcji.

REKLAMA

Oprócz tego, jak informuje Google na blogu deweloperskim Androida, twórcy aplikacji zyskali dostęp do Path API, które pozwoli aplikacjom na lepsze i szybsze tworzenie oraz renderowanie grafik wektorowych. To zmiana, która pośrednio dotyczy przeciętnego użytkownika - pośrednio, gdyż będzie przekładać się na lepsze wrażenia wizualne podczas korzystania z aplikacji.

Wprowadzono też zmiany w prywatności danych, a konkretnie ograniczanie widoczności usług związanych z dostępnością dla osób niepełnosprawnych. Nowa funkcja ogranicza dostęp do wrażliwych danych aplikacjom, które deklarują oferowanie usług dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Pełny dostęp do tych danych otrzymają jedynie aplikacje zweryfikowane przez Google Play Protect pod kątem bycia aplikacjami, które rzeczywiście są wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami.

Oficjalne wydanie Androida 14 zostało zaplanowane na sierpień bieżącego roku. Do tego czasu system pozostanie w wersji beta, którą można pobrać poprzez Android Studio lub na wybrane urządzenia Google Pixel. Operacja ta polecana jest wyłącznie zaawansowanym użytkownikom, głodnym nowych funkcji oraz programistom chcącym rozwijać i testować swoje aplikacje. Oprogramowanie w wersji beta może nie działać poprawnie i sprawiać szereg problemów. Instalujesz na własną odpowiedzialność.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA