REKLAMA

Najszybsze procesory gamingowe są od AMD. Ile kosztują w polskich sklepach?

Jaki najwydajniejszy procesor dla gracza? Oczywiście od AMD i nie jest to żart. Nowe procesory Ryzen serii 7000 z pamięcią 3D V-Cache są dostępne w polskich sklepach - w jakich cenach?

08.03.2023 07.21
AMD Ryzen 7000 z 3DV cache - ile kosztuje?
REKLAMA

Od premiery nowych procesorów AMD z 3D V-Cache minął już tydzień. Wiemy już, że zgodnie z oczekiwaniami faktycznie potrafią być wydajniejsze w grach od najpotężniejszych CPU Intela. W jakich cenach można je znaleźć w polskich sklepach i czy jest to opłacalny zakup?

Przypomnijmy na starcie, że jak na razie platforma AMD AM5 cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem, głównie z powodu bardzo wysokich cen płyt głównych oraz braku możliwości wykorzystania starszych i tańszych pamięci DDR4.

REKLAMA

Firma AMD jak na razie wprowadziła na rynek dwa modele procesorów Ryzen 7000 z 3D V-Cache, a konkretnie Ryzen 9 7950X3D oraz Ryzen 9 7900X3D. Na swoją kolej czeka Ryzen 7 7800X3D, ale na jego debiut poczekamy do początku kwietnia. Na poprzednią platformę AMD AM4 dostępny jest tylko jeden model procesora z 3D V-Cache, a konkretnie Ryzen 7 5800X3D i wciąż jest to jeden z ciekawszych procesorów dla gracza, a jego aktualna cena wynosi około 1500 zł.

Procesory AMD Ryzen 7000 z 3D V-Cache - gdzie kupić i jakie ceny w PL?

  • AMD Ryzen 9 7950X3D - polskie ceny to 3799 - 3899 zł. Wydajniejszy z modeli może być chwilowo niedostępny zarówno w X-komie, jak i Komputroniku.
  • AMD Ryzen 9 7900X3D - polska cena to 3299 zł. W tym przypadku największe polskie sklepy są wyjątkowo zgodne i procesor kosztuje tyle samo zarówno w Morele, Komputroniku, jak i X-komie.

Cóż, tanio to nie jest, a przypomnijmy, że topowe konstrukcje Intela z rodziny Raptor Lake (13-ta generacja Core) to wydatek zaczynający się od 3000 - 3100 zł (Intel Core i9‑13900KF lub K), a kończący na 3700 zł za wyśrubowany do granic możliwości Intel Core i9‑13900KS.

Umówmy się, że są to ceny, które potrafią podnieść włos na głowie statystycznego Kowalskiego, ale pamiętajmy, że są to najwydajniejsze konstrukcje dla hardkorowych graczy i entuzjastów - którzy często nie liczą się z kosztami, a producenci skwapliwie z tego korzystają.

Procesory AMD Ryzen 7000 3D V-Cache kontra Intel Core

Czy faktycznie firmie AMD udało się odebrać Intelowi koronę króla wydajności w grach? Testy na najbardziej liczących się portalach potwierdzają, że wszędzie tam gdzie do głosu dochodzi potężna ilość pamięci podręcznej (3D V-Cache) w nowych Ryzen'ach 70003DV można liczyć na przewagę nad najwydajniejszymi jednostkami Intela. Co warto podkreślić - czasami nawet przy prawie dwukrotnie mniejszym poborze energii (chociaż na tak duże różnice można bardziej liczyć w programach użytkowych, niż w grach). Nowe CPU AMD nie będą jednak triumfować w każdym przypadku i czasem to modele Intel Raptor Lake pozostaną na szczycie wyników.

Modele z 3D V-Cache nie przynoszą większych zmian w wydajności w programach w stosunku do modeli pozbawionych tego rodzaju pamięci podręcznej. To procesory, które przynoszą największą zmianę wydajności w grach. Jak na razie zaprezentowano najdroższe jednostki, więc jeśli czekasz na lepiej wycenione procesory AMD Ryzen z 3D V-Cache to musisz się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

Czytaj też:

Wzmocnienie oferty AMD w segmencie procesorów dla graczy może cieszyć, ale ceny topowych modeli trudno nazwać mocno konkurencyjnymi - zwłaszcza, że Ryzen 9 5950X bez 3D V-Cache zdążył od czasu premiery mocno potanieć.

Na pewno gracze muszą mieć z tyłu głowy, że Intel nie dzierży już samodzielnie na tronie najwydajniejszego procesora gamingowego. Użytkownicy nie dysponujący wypchanym portfelem z pewnością czekają jednak na tańsze modele z 3D V-Cache, jak i bardziej rozsądnie wycenione płyty główne z chipsetami AMD A620.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA