REKLAMA

Wyglądali jak Darth Vader, ale zabijali naprawdę. Iracka bojówka miała stroje z Gwiezdnych Wojen

Choć może to brzmieć jak niewiarygodne plotki, to istnieją dowody na to, że Uday Hussein - najstarszy syn Saddama, który był dowódcą Fedainów Saddama, był zapalonym fanem Gwiezdnych Wojen i to on miał zlecić wykonanie tych niezwykłych hełmów. Nie wiadomo jednak, czy cała organizacja je nosiła, czy tylko wybrani członkowie.

23.03.2023 06.43
Hełm Dartha Vadera
REKLAMA

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać zabawne lub groteskowe, to trzeba pamiętać, że Fedaini Saddama byli jedną z najokrutniejszych organizacji w historii Iraku. Byli niezwykle lojalni wobec Saddama i odpowiadali tylko przed rodziną prezydenta. W szczytowym okresie grupa liczyła 40 tys. członków.

REKLAMA

Ich celem było utrzymywanie władzy w kraju i zwalczanie przeciwników politycznych Saddama Husajna. Członkowie organizacji słynęli z bezwzględności w swoim działaniu. Noszenie hełmów w stylu Dartha Vadera z Gwiezdnych wojen mogło być więc dla nich sposobem na zastraszenie przeciwników.

Czytaj także:
- Fani rzucają pieniędzmi w monitor. Disney pokazał miecz świetlny z Gwiezdnych wojen
- Mocny tydzień na Disney+. Powiększają się uniwersa "Gwiezdnych wojen" i Spider-Mana

Fedaini Saddama nie byli częścią regularnych sił zbrojnych Iraku, lecz działali jako jednostka paramilitarna. Podczas amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 r., walczyli z wojskami amerykańskimi, stosując taktykę partyzancką. Jednak ich hełmy wykonane były z niskiej jakości materiałów i na polu bitwy były praktycznie bezużyteczne. Budziły one jednak wesołość amerykańskich żołnierzy za każdym razem gdy tylko wpadły w ich ręce.

Mimo że Fedaini Saddama zostali rozwiązani wraz z upadkiem reżimu Saddama Husajna, to ich hełmy w stylu Dartha Vadera wciąż budzą zainteresowanie i są jednym z symboli okresu rządów Saddama w Iraku. Na aukcjach osiągają cenę ponad 2000 euro.

REKLAMA

Zdjęcie główne: Stefano Buttafoco / Shutterstock

 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA