REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Wyglądali jak Darth Vader, ale zabijali naprawdę. Iracka bojówka miała stroje z Gwiezdnych Wojen

Choć może to brzmieć jak niewiarygodne plotki, to istnieją dowody na to, że Uday Hussein - najstarszy syn Saddama, który był dowódcą Fedainów Saddama, był zapalonym fanem Gwiezdnych Wojen i to on miał zlecić wykonanie tych niezwykłych hełmów. Nie wiadomo jednak, czy cała organizacja je nosiła, czy tylko wybrani członkowie.

23.03.2023
7:43
Hełm Dartha Vadera
REKLAMA

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać zabawne lub groteskowe, to trzeba pamiętać, że Fedaini Saddama byli jedną z najokrutniejszych organizacji w historii Iraku. Byli niezwykle lojalni wobec Saddama i odpowiadali tylko przed rodziną prezydenta. W szczytowym okresie grupa liczyła 40 tys. członków.

REKLAMA

Ich celem było utrzymywanie władzy w kraju i zwalczanie przeciwników politycznych Saddama Husajna. Członkowie organizacji słynęli z bezwzględności w swoim działaniu. Noszenie hełmów w stylu Dartha Vadera z Gwiezdnych wojen mogło być więc dla nich sposobem na zastraszenie przeciwników.

Czytaj także:
- Fani rzucają pieniędzmi w monitor. Disney pokazał miecz świetlny z Gwiezdnych wojen
- Mocny tydzień na Disney+. Powiększają się uniwersa "Gwiezdnych wojen" i Spider-Mana

Fedaini Saddama nie byli częścią regularnych sił zbrojnych Iraku, lecz działali jako jednostka paramilitarna. Podczas amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 r., walczyli z wojskami amerykańskimi, stosując taktykę partyzancką. Jednak ich hełmy wykonane były z niskiej jakości materiałów i na polu bitwy były praktycznie bezużyteczne. Budziły one jednak wesołość amerykańskich żołnierzy za każdym razem gdy tylko wpadły w ich ręce.

Mimo że Fedaini Saddama zostali rozwiązani wraz z upadkiem reżimu Saddama Husajna, to ich hełmy w stylu Dartha Vadera wciąż budzą zainteresowanie i są jednym z symboli okresu rządów Saddama w Iraku. Na aukcjach osiągają cenę ponad 2000 euro.

REKLAMA

Zdjęcie główne: Stefano Buttafoco / Shutterstock

 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA