REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowa funkcja Androida. Twój telefon ochroni cię przed podglądaczami

Wbrew pozorom tradycyjne metody przechwytywania haseł są nadal w użyciu. Wielu ludzi lekkomyślnie podchodzi kwestii bezpieczeństwa, więc Google postanowił pomóc im, żeby nie padli ofiarą złodzieja podglądacza. Najnowsza odsłona Androida przyniesie interesującą funkcję.

30.03.2023
15:42
netflix blokada ekranu
REKLAMA

Podobnie jak wielu czytelników nie cierpię, gdy ktoś zagląda mi przez ramię podczas korzystania z telefonu. Staram się wtedy wykręcać bokiem, daję do zrozumienia, że widzę podglądacza. Nie jest to dużym problemem, gdy rzecz polega na przeglądaniu niewinnych stron lub przewijaniu TikToka. Niebezpiecznie robi się, gdy jestem w trakcie wpisywania kodu PIN do różnych aplikacji, w tym bankowych. Może wam się wydawać, że w dobie gwałtownego rozwoju sztucznej inteligencji, technologii kopiowania głosu, phishingów i wyszukanych ataków hakerskich nie ma już miejsca na tradycyjne metody zdobycia dostępu do kodów PIN. Nic bardziej mylnego. Podglądanie jest nadal w modzie.

REKLAMA

Google uznał, że trzeba trochę utrudnić życie podglądaczom

Do tej pory wpisywaniu kodu PIN na ekranie głównym towarzyszyła animacja, żeby użytkownik wiedział, że kliknął dane pole. Zazwyczaj było to pogrubienie lub podświetlenie odpowiedniej cyfry. Jeżeli mieliśmy pecha to ta animacja wystarczyła, żeby ktoś zainteresowany kradzieżą naszego telefonu podejrzał wpisywany numer. Łatwo wyobrazić sobie taką sytuację w zatłoczonym autobusie.

Później miał otwartą drogę do korzystania z kradzionego telefonu. Dodajmy do tego fakt, że wielu z nas podchodzi do kwestii bezpieczeństwa dosyć lekkomyślnie i ustawia ten sam kod PIN dla kilku aplikacji. Skutki można sobie łatwo wyobrazić.

REKLAMA

W najnowszej odsłonie Androida oznaczonej numerem 14 będzie bezpieczniej. Użytkownicy będą mogli wyłączyć animacje towarzyszące wpisywaniu kodu PIN w opcjach prywatności. Dzięki temu podglądaczom będzie trudniej przechwycić kod PIN i korzystać z kradzionego telefonu.

Jeżeli wierzyć przeciekom, to Android 14 zadebiutuje w sierpniu tego roku. Do tego czasu uważajcie na siebie. Podglądacze mogą być wszędzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA