REKLAMA

Robią zdjęcia aparatami sprzed 20 lat. Ma to więcej sensu niż się wydaje

Teoretycznie powrót do tradycyjnych aparatów bardzo łatwo porównać do fanaberii związanej z renesansem płyt winylowych czy kaset.  Ot, zwykła moda, chęć wyróżnienia się. Ale tak jak w przypadku dawnych nośników chodzi o coś więcej, tak i powrót np. 20-letnich aparatów jest solidnie uargumentowany.

12.02.2023 16.37
stare zdjęcia
REKLAMA

Coraz więcej osób zastanawia się, czy warto sięgać po współczesne i nowoczesne aparaty, skoro te wbudowane w smartfony są naprawdę solidne. Tymczasem tworzy się trend w postaci powrotu do aparatów z początku XXI wieku. Ostatnio BBC przytaczało dane z brytyjskiego oddziału serwisu Ebay, z których wynika, że w ostatnich miesiącach 2022 roku odnotowano wzrost takich fraz jak "aparat cyfrowy vintage" czy "odnowiony aparat".

REKLAMA

Zainteresowanie aparatami z początku XXI wieku widać też na polskim TikToku

Filmy, w których autorzy pokazują zdjęcia robione "aparatem za 10 zł", kupionym na portalu aukcyjnym czy wygrzebanym na targu ze starociami, potrafią mieć ponad 700 tysięcy wyświetleń. Komentujący zachwycają się klimatem tych zdjęć.

Ewa, która od jakiegoś czasu robi zdjęcia ok. 25 letnim aparatem na klisze, mówi mi, że najlepsza w tych zdjęciach jest swego rodzaju niepewność. 

- Nigdy nie wiem jak wyjdzie zdjęcie. Efekt może być jednak zaskakujący. Fotografie mają swój unikalny "filtr", który nakłada się sam, bez naszej ingerencji – tłumaczy.

Zdjęcia robione aparatem na klisze

Na swoim instagramowym profilu "jan.robi", autor filmów, które podbiły TikToka, zauważa, że właściwie każdy aparat z przełomu XX i XXI wieku będzie robił "klimatyczne zdjęcia". Właśnie tego poszukują zachwyceni fotografiami komentujący. Ciekawie opisuje to 25-letnia Katie w rozmowie z BBC. Jej zdaniem fotki przez to, że są niedoskonałe i rozmazane, przypominają wspomnienia. Dzięki temu bliżej im do tego, jak pamiętamy rzeczy, a nie jak one faktycznie wyglądały. Fotki strzelone smartfonami są zbyt perfekcyjne, wręcz udoskonalają rzeczywistość. Stare zdjęcia nadają magiczności.

Istotną rolę odgrywa też nostalgia

Nawet komentujący na TikToku zwracają uwagę, że zdjęcia przypominają im czasy dzieciństwa, kiedy wszystko było łatwiejsze i lepsze. Często aparaty są ich rówieśnikami, więc są fizyczną pamiątką po okresie beztroski.

REKLAMA

zdjęcie główne: homeworlds / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA