REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsung będzie miał własną łączność satelitarną w telefonie. Z wideo i grafikami

Po tym, jak Apple wprowadziło łączność satelitarną w wybranych telefonach, rynkowa konkurencja zmierza w tym samym kierunku. Rozwiązanie przygotowywane przez Samsunga ma być znacznie lepsze od tego dla iPhone 14.

23.02.2023
20:59
Samsung będzie miał własną łączność satelitarną w telefonie. Z wideo i grafikami
REKLAMA

Jeszcze niedawno spekulowano na temat wprowadzenia łączności satelitarnej przez Samsunga do telefonów wraz z premierą modeli Galaxy S23. Sugerowało to wykorzystanie układów z serii Snapdragon 8 Gen 2 oraz czipów modemu X70, wspierających standard Snapdragon Satellite. Koreańczycy ostatecznie nie zdecydowali się jednak na taki ruch, wskazując na niedojrzałość tej technologii.

REKLAMA

Samsung nie stoi jednak w miejscu. Rozwija własną łączność satelitarną, znacznie lepszą od tej w iPhone 14.

Łączność satelitarna Samsunga nazywa się 5G NTN i pozwala na znacznie, znacznie więcej niż rozwiązanie wdrożone przez Apple. Przy pomocy 5G NTN posiadacz smartfonu będzie mógł wysłać nie tylko krótką wiadomość tekstową oraz swoje położenie, ale również prowadzić dwustronną korespondencję, używać plików graficznych, a nawet przesyłać i odbierać wideo w wysokiej jakości. Wszystko to poza zasięgiem sieci naziemnej i stacji bazowych.

Komunikacja z wykorzystaniem 5G NTN ma się odbywać bezpośrednio między urządzeniem, a satelitami na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dzięki temu łączność ze światem zachowają osoby w odległych i dzikich rejonach świata, a także poszkodowani znajdujący się na terenach dotkniętych kataklizmem.

Samsung nie spieszy się z wdrożeniem nowego rozwiązania do swoich telefonów.

REKLAMA

Samsung ma ambicje zostania liderem komunikacji wykorzystującej okołoziemską infrastrukturę, chcąc przejąć palmę pierwszeństwa w tym obszarze jeszcze przed rewolucją 6G. Koreańczycy nie zapowiadają jednak szybkiego wdrożenia 5G NTN do Samsungów Galaxy. Wcześniej musi powstać odpowiednia infrastruktura umożliwiająca swobodną, bezpośrednią łączność z satelitami.

Standard 5G NTN ma być ważnym elementem modemów Exynos, które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w telefonach, ale również innych urządzeniach, jak specjalistyczne narzędzia do komunikacji dla służb ratunkowych czy jednostki na pokładach samolotów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA