REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Gry zaczęły przycinać? Sprawdź, czy nie masz odpalonego Discorda

Do jednego z popularniejszych narzędzi dla graczy wkradła się frustrująca usterka. Discord z jakiegoś względu obniża taktowanie wybranych układów graficznych GeForce. Gracze muszą czekać na łatkę albo usunąć problem grzebiąc w sterownikach.

01.02.2023
6:26
Kopanie kryptowalut
REKLAMA

Discord to jedna z najpopularniejszych platform do zbiorowej komunikacji. Większości graczy prawdopodobnie nie trzeba go przedstawiać - jest w tym środowisku bardzo popularny, często chętniej wykorzystywany do komunikacji od wbudowanych w gry rozwiązań. Niestety aplikacja pod Windowsem zaczęła sprawiać problemy.

REKLAMA

Jak donosi wiele źródeł (które zebrał The Verge), Discord wpływa na taktowanie zegarów pamięci na kartach graficznych GeForce. Nie wszystkich - w momencie oddawania tekstu do publikacji nie było pełnej listy. Wiadomo tylko, że problem dotyczy, między innymi, układów RTX 3080 i RTX 3060 Ti, którym Discord obniża zegary o 200 Mhz. To oczywiście ma bezpośredni wpływ na wydajność działania gier.

Nvidia naprawi Discorda, gry będą działać szybciej. Zaawansowani użytkownicy nie muszą czekać.

Nvidia potwierdziła istnienie problemu i zapowiada, że niebawem udostępni aktualizację swoich sterowników, za sprawą której Discord nie będzie już wpływał na wydajność kart GeForce. Osoby zaawansowane technicznie mogą usunąć problem samodzielnie.

Nvidia opublikowała długi i skomplikowany poradnik, w którym opisuje, jak stworzyć w oprogramowaniu sterownika niestandardowy profil użytkownika uwzględniający problemy z Discordem i je w praktyce usuwający.

REKLAMA

Spider’s Web rekomenduje zaczekać na aktualizację tym osobom, dla których ów poradnik jest niezrozumiały i nie kierować się nim na ślepo - modyfikacje ustawień sterownika na oślep mogą w przyszłości sprawiać inne problemy, których mniej zaawansowany użytkownik może nie rozpoznać.

Przyczyną zamieszania najpewniej jest niedawna aktualizacja Discorda, za sprawą której wykorzystuje moc obliczeniową kart GeForce RTX 4000 do dekodowania streamów w formacie AV1. Najwyraźniej owa aktualizacja wymagała więcej testów przed publikacją.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA