REKLAMA

Kryzys już przyszedł do branży mobilnej? Samsung z dużymi spadkami

Czwarty kwartał ubiegłego roku nie był udany dla Samsunga. I to łagodnie mówiąc. Zysk operacyjny koreańskiego giganta spadł o… 69 proc., a przychód o 8 proc. w ciągu roku. Powód? Spadająca sprzedaż smartfonów oraz procesorów.

31.01.2023 19.31
Kryzys już przyszedł do branży mobilnej? Samsung z dużymi spadkami
REKLAMA

Co więcej, Samsung prognozuje odbicie dopiero na drugą połowę 2023 r. To o tyle ciekawe, że przecież jutro ma miejsce najważniejsza mobilna premiera Samsunga w roku, czyli nowe flagowe smartfony z serii Galaxy. Czy to oznacza, że Koreańczycy nie wierzą w sukces swoich nowych topowych modeli smartfonów? Nie, po prostu bardzo dużo w wynikach Samsunga ważą wyniki sprzedaży średniej półki smartfonów, a tu problem malejącej sprzedaży jest największy.

REKLAMA

I właśnie to może świadczyć o tym, że Samsung pada ofiarą światowego kryzysu gospodarczego

Nie jest zresztą pierwszy ani zapewne ostatni. Kilka dni temu jeszcze bardziej spadkowe wyniki pokazał Intel. Spekuluje się, że kolejni liderzy świata nowych technologii będą gremialnie pokazywać duże słabsze odczyty finansowe za Q4 2022. Nawet po Apple'u analitycy rynkowi oczekują teraz sporego zjazdu, co będzie swoistym katalizatorem oceny innych podmiotów rynku tech, w tym właśnie Samsunga.

Ten rynek jest bowiem ze sobą mocno spleciony biznesowymi zależnościami

Samsung jest na przykład głównym dostawcą chipów pamięci do smartfonów dla całej branży i to zarówno tych do obsługi multitaskingu (DRAM), jak i przechowywania danych (NAND). Ogólny spadek sprzedaży smartfonów, który obserwujemy od pewnego czasu musi więc przełożyć się na gorsze wyniki koreańskiego gracza.

I tak niestety było - dywizja odpowiedzialna za sprzedaż smartfonów (i sieci) zarobiła dla Samsunga o 36,1 proc. mniej niż przed rokiem. Sam światowy rynek sprzedaży smartfonów, którego ilościowym liderem jest przecież Samsung skurczył się o 18,3 proc. do 300,3 mln sztuk w Q4 wg IDC.

Jest też faktem, iż ceny chipów i różnych komponentów mobilnych bardzo spadły w ostatnim czasie po tym, jak były rekordowo drogie podczas pandemii i zaburzonego łańcucha logistycznego. Przychód ze sprzedaży półprzewodników Samsunga spadł więc w czwartym kwartale 2022 r. o 23,6 proc. rok do roku.

REKLAMA

2023 r. może być trudnym rokiem dla całej branży smartfonów

Kryzys, wstrzymywanie się przez konsumentów z wymianą smartfonów na nowsze modele, w końcu spory zastój w rozwoju funkcjonalnym tejże kategorii produktowej - to wszystko może mieć mocno negatywny wpływ na całą branżę. Samsung jest pierwszy, który ogłasza spadkowe wyniki za ostatni kwartał. Wkrótce polecą następni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA