REKLAMA

NASA daje za darmo kalendarz na 2023 rok z pięknymi zdjęciami kosmosu

Agencje NASA oraz ESA przygotowały świetny prezent na następne 12 miesięcy. Miłośnicy kosmosu mogą pobrać kalendarz na 2023 rok, z najpiękniejszymi zdjęciami obiektów kosmicznych zarejestrowanymi przez kosmiczny teleskop Jamesa Webba oraz kosmiczny teleskop Hubble'a.

02.01.2023 17.39
NASA daje za darmo kalendarz na 2023 rok z pięknymi zdjęciami kosmosu
REKLAMA

Kosmiczny teleskop Hubble'a z 1990 roku oraz kosmiczny teleskop Jamesa Webba to jedne z naszych najważniejszych okien na wszechświat. Teraz zaangażowane w powstawanie tych urządzeń agencje NASA oraz ESA publikują oficjalny kalendarz na 2023 rok z najpiękniejszymi, najciekawszymi fotografiami wykonanymi przez oba kosmiczne teleskopy. Zdjęcia zrobią wrażenie na każdym miłośniku kosmosu.

REKLAMA

Kalendarz NASA na 2023 rok ze zdjęciami z kosmicznego teleskopu można pobrać za darmo.

 class="wp-image-3100671"
Na lewo Webb, na prawo Hubble

Kosmiczne agencje ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy opublikowały plik w bardzo wysokiej jakości, nadający się do bezpośredniego druku. Cyfrowy kalendarz został tak zaprojektowany, aby bez problemu można było go wydrukować także w domowych warunkach, w klasycznym formacie A4. Oczywiście jeszcze większe wrażenie będzie robił na wysokoformatowym wydruku.

Świetne jest to, że część materiałów graficznych to zestawienia, na których obok siebie widzimy zdjęcia tych samych obiektów wykonanych przez dwa różne teleskopy: starszego Hubble’a krążącego na niskiej orbicie okołoziemskiej od 1990 roku oraz nowszego Jamesa Webba, który rozpoczął swoją misję wraz z grudniem 2021 roku. Tak jest np. z fotografiami na luty oraz kwiecień nowego roku.

Oczywiście największe wrażenie robią przepiękne fotografie uzyskane przez kosmiczny teleskop Webba.

 class="wp-image-3100665"
Filary Stworzenia
 class="wp-image-3100674"
Mgławica Tarantula

Marcowa mgławica Tarantula robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza z jaśniejącym ciałem niebieskim umieszczonym w samym centrum kadru. Absolutnie niesamowite zdjęcie. Dech w piersiach zapiera także fotografia Filarów Stworzenia (mamy o niej cały świetny tekst), która z jakiegoś powodu nieustannie kojarzy mi się z magicznymi końmi, wyłaniającymi się z morskiej piany niczym wierzchowce z Władcy Pierścieni, chroniące Frodo przed Nazgulami.

REKLAMA

Miłym dodatkiem są proste ikony graficzne symbolizując fazy księżyca. Do tego na drugiej stronie kalendarza mamy miniaturki wszystkich wykorzystanych fotografii, wraz z krótkimi opisami tłumaczącymi co na nich widzimy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA