REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Technologiczne gadżety dla psów i kotów. Polacy powiedzieli, co o nich sądzą

Samsung przeprowadził bardzo ciekawe badanie dotyczące technologii przyjaznych zwierzętom. Wzięli w nim udział mieszkańcy 5 europejskich krajów, w tym Polacy.

21.12.2022
7:21
Technologiczne gadżety dla psów i kotów. Polacy powiedzieli, co o nich sądzą
REKLAMA

O tym, że technologie mają wpływ na nasze życie, nie trzeba nikogo przekonywać. Przecież jeździmy samochodami, używamy komputerów i smartfonów, a po naszych domach jeżdżą roboty sprzątające. Samsung przeprowadził badanie Pet Living 2022, z którego wynika, że opiekunowie zwierząt domowych oczekują, że w przyszłości pojawi się więcej technologii przyjaznych również dla czworonogów. Takie pragnienie wyraził co drugi badany.

REKLAMA

Badanie Pet Living 2022 - jak technologie pomogą czworonogom?

Samsung przebadał 6500 opiekunów zwierząt domowych z pięciu krajów: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Polski. Pytano o różne aspekty życia ze zwierzętami. 56 proc. ankietowanych widzi w technologiach potencjał poprawy dobrostanu zwierząt, tyle samo osób dopatruje się możliwości zwiększenia aktywności pupili. 52 proc. dostrzega korzystny wpływ na ich zdrowie i uważa, że sprzęt techniczny może zmniejszyć stres związany z rozłąką z właścicielem.

Oczekiwania wobec producentów i wytwórców oprogramowania są spore, bo więcej niż co drugi badany jest zdania, że technologie przyjazne zwierzętom powinny być standardem w inteligentnych urządzeniach. Ten aspekt staje się ważny dla opiekunów. Jedna trzecia ankietowanych stwierdziła, że fakt posiadania zwierzęcia miał wpływ na zakup nowych urządzeń do domu, a 30 proc. zadeklarowało taki sam wpływ na zakup sprzętu zaawansowanego technicznie. Blisko połowa zmieniła z kolei wystrój mieszkania tak, by dostosować go do potrzeb psów i kotów. 62 proc. uważa, że funkcje sprzętu przyjazne dla zwierząt są równie ważne, jak dla ludzi, a 49 proc. czeka na nowe wynalazki w tej dziedzinie.

Jakiego sprzętu oczekują opiekunowie zwierząt?

Czego konkretnie potrzebują właściciele zwierzaków? 53 proc. widzi potrzebę wykorzystania zaawansowanego sprzętu do sprzątania po pupilach. Niemal połowa chciałaby korzystać z automatycznych podajników karmy. Tyle samo chciałoby używać lokalizatorów. Najważniejszym aspektem takich rozwiązań miałoby być bezpieczeństwo, troska o spokój i wygodę pupila (te trzy odpowiedzi wybierał więcej niż co trzeci badany). 48 proc. zadeklarowało, że korzysta z rozwiązań, które pomagają zwierzakom spędzać samotnie czas, gdy właścicieli nie ma w domu.

Producenci z pewną nieśmiałością wprowadzają rozwiązania, które można wykorzystać w interakcji ze zwierzętami. Przykładem mogą być np. kamery montowane w odkurzaczach automatycznych i służące do monitoringu. Pozwalają one sprawdzić, jak miewa się nasz pies czy kot. W tym celu za pomocą smartfonu jesteśmy w stanie wysłać odkurzacz w dowolne miejsce w naszym domu. Innym przykładem wykorzystania technologii są lokalizatory Bluetooth, takie jak SmartTagi, dzięki którym możemy lokalizować nasze zwierzaki.

REKLAMA

Automatyczne podajniki karmy, samoczyszczące się kuwety, fontanny dla kotów z czujnikiem ruchu - to tylko przykłady urządzeń, które dopiero zaczynają podbój rynku. Szczególnie interesującą dziedziną są inteligentne zabawki dla zwierząt. Już teraz kupić możemy sterowane smartfonem gadżety w kształcie kości, które mają przyciągnąć uwagę psów, interaktywne piłki czy jeżdżące po domu myszy-roboty dla kotów.

Z całą pewnością jesteśmy dopiero w przededniu technologicznej rewolucji sprzętu dla naszych zwierzaków. Możemy zatem spodziewać się wielu ciekawych gadżetów, a także sprzętu poprawiającego wygodę tak czworonogów, jak ich opiekunów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA