REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Policja ostrzega przed naciągaczami. Zamiast sylwestra w Zakopanem, stres i stracone pieniądze

Końcówka roku bywa nerwowa nie tylko ze względu na świąteczne zakupy, ale też planowanie noworocznych wyjazdów. Na osoby zwlekające z wyborem miejsca czekają oszuści. Policja ostrzega przed atrakcyjnymi ofertami "last minute".

22.12.2022
9:44
oszustwo
REKLAMA

Sztuczna inteligencja jest coraz lepsza w oszustwach, ale wciąż największym zagrożeniem pozostaje drugi człowiek. Przed świętami wiele sklepów ostrzega przez cyberprzestępcami, ale nie tylko podczas zakupów powinniśmy być czujni. "Uważajmy zatem na nieuczciwych zainteresowanych lub sylwestrowe oferty Last Minute, które mogą pojawić się w portalach społecznościowych czy sprzedażowych" – przestrzega policja.

REKLAMA

Jak co roku w tym czasie mogą pojawiać się ogłoszenia, które nęcą swoją wyjątkową ofertą cenową, doskonałą lokalizacją, kuszącymi zdjęciami wnętrz czy najatrakcyjniejszymi widokami – dodają służby. Jest kilka możliwych wariantów przekrętów. Najbardziej przykry to ten, w którym okazuje się, że wynajęte miejsce po prostu nie istnieje.

Swego czasu portal OLX – gdzie kwatery mogą być wynajmowane przez prywatnych właścicieli – zachęcał, aby sprawdzać, czy podana w ogłoszeniu lokalizacja faktycznie istnieje. Wystarczy wklepać adres w Google Maps i zobaczyć, czy budynek stoi i czy faktycznie oferuje noclegi. Koniecznie zweryfikujmy też samego autora ogłoszenia. Może pomóc małe śledztwo.

Jeśli to mała miejscowość, możesz popytać również w okolicznych pensjonatach, czy znają osobę, która oferuje ci pokój, albo zapytaj w lokalnej izbie turystycznej  - radzili przedstawiciele OLX.

Uważać trzeba również przy wpłacaniu zaliczki

Kiedy wynajmujący prosi nas o dokonanie płatności, nigdy nie róbmy tego za pośrednictwem linków, które może nam chcieć podesłać. Przykłady z oszustw letnich pokazują, że przestępcy wysyłają fałszywe strony w celu "zweryfikowania" naszej karty płatniczej.

Możliwy jest też scenariusz, w którym oszust odwróci sytuację i oszuka wynajmującego (właściciela obiektu) na przykład za pośrednictwem portali sprzedażowych. Kontaktując się w sprawie wynajmu poza oficjalnym kanałem np. poprzez komunikator WhatsApp będzie chciał uregulować zaliczkę. W tym celu udostępni wynajmującemu link, z wykorzystaniem którego wyłudzi od wynajmującego dane do logowania się do bankowości lub dane kart płatniczych, co ostatecznie może skutkować wyczyszczeniem konta pokrzywdzonego
– przestrzega policja.

REKLAMA

Jak się chronić przed fałszywymi ofertami na nocleg?

Podobnie jak w przypadku zakupów w internecie. Nie dajmy się nabrać na nieprawdopodobnie niskie ceny i świetne okazje. Weryfikujmy osoby chcące zaoferować nam usługę. Sprawdzajmy recenzję i opinie. Kiedy już dojdzie do transakcji, nie klikajmy w linki, które ktoś nam podsyła. To wszystko wydaje się proste, ale w przedświątecznym szale chcemy jak najszybciej zaplanować wolne dni i nasza czujność jest bardzo często uśpiona. Na to liczą złodzieje i oszuści.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA