REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Niebezpieczna akcja Rosjan na Bałtyku. Myśliwce nad okrętami NATO

NATO poinformowało w oficjalnym komunikacie o niebezpiecznej sytuacji z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów NATO. Do zdarzenia doszło 17 listopada podczas patrolu morskiego na Bałtyku, kiedy to do konwoju sojuszu niebezpiecznie zbliżyły się rosyjskie myśliwce.

19.11.2022
16:38
Niebezpieczna akcja Rosjan na Bałtyku. Myśliwce nad okrętami NATO
REKLAMA

Rankiem 17 listopada dwa rosyjskie samoloty myśliwskie wykonały niebezpieczne i nieprofesjonalne podejście do Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (SNMG1), która prowadziła rutynowe operacje na Morzu Bałtyckim

- podał Sojusz w oficjalnym komunikacie.
REKLAMA

Rosyjscy piloci nie odpowiedzieli na stałe komunikaty sił alianckich i przelecieli nad okrętami na wysokości 90 m i w odległości 70 m.

NATO uznało akcję za niebezpieczną i nieprofesjonalną, ponieważ została przeprowadzona w strefie zagrożenia, która została utworzona na potrzeby szkolenia obrony powietrznej oraz ze względu na bliskość samolotów. Akcja Rosjan zwiększała ryzyko pomyłek i wypadków.

Siły NATO działały odpowiedzialnie, wypełniając swoją misję, w pełnej zgodzie z międzynarodowymi przepisami lotniczymi i morskimi. NATO nie dąży do konfrontacji i nie stwarza zagrożenia

- czytamy w komunikacie.

To nie pierwsza taka akcja Rosjan. Sztandarowym przykładem ich prowokacji mogą być przeloty pary Su-24 nad amerykańskim USS Donald Cook, niszczycielem rakietowym typu Arleigh Burke, należącym do drugiej, zmodernizowanej serii Flight II.

 class="wp-image-2963868"
Su-24 lecący nad USS Donald Cook

W kwietniu 2016 r. dwa rosyjskie samoloty przeleciały nad amerykańskim niszczycielem 10 razy. W pewnym momencie odrzutowce były na wysokości 9 m. Odrzutowce nie miały widocznej broni, a okręt nie podjął żadnych działań, jednak dowódca USS Donald Cooka opisał przeloty jako "symulowany atak".

Siedmiokrotnie obok okrętu przelatywał rosyjski helikopter robiący zdjęcia. Wideo z tej akcji zobaczycie niżej.

Także i Polska jest nękana rosyjskimi prowokacjami. Do ostatniego takiego zdarzenia doszło w październiku 2021 r. Wideo zobaczycie niżej.

W mediach społecznościowych krąży nagranie, na którym dwa rosyjskie bombowce Su-24 Floty Bałtyckiej przelatują w pobliżu platformy wiertniczej znajdującej się w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim

- napisał jeden z użytkowników pod filmem przedstawiającym niebezpiecznie niski przelot w bezpośrednim pobliżu polskiej platformy.
REKLAMA

Od siebie dodam, że przeloty Rosjan u zdyscyplinowanych wojsk NATO mogą budzić najwyżej niesmak. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a w przypadku prawdziwego konfliktu, rosyjskie samoloty zostałyby zniszczone zanim w ogóle zobaczyłyby okręty NATO.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA