REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Straż Pożarna udostępniła w sieci swoje pojazdy. Za darmo i do własnoręcznego złożenia

Na witrynie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej można wybrać zakładkę z modelami do sklejania. Tam znajdziemy kilka modeli wozów strażackich - część w różnych konfiguracjach - do własnoręcznego wydrukowania, złożenia i sklejenia.

05.10.2022
19:02
Straż Pożarna udostępniła w sieci swoje pojazdy. Za darmo i do własnoręcznego złożenia
REKLAMA

Gdy byłem mały, hen dawno temu w latach 90, strażakami chciała zostać połowa dzieciaków na osiedlu. Współcześnie straż pożarna to jeden z najbardziej poważanych i cenionych zawodów w naszym społeczeństwie, jak wynika z badań opinii Polaków. Dlatego nie dziwi mnie, że wozy strażackie wciąż zajmują eksponowane miejsca w sklepach z zabawkami oraz salonach z modelami do sklejania.

REKLAMA

Teraz każdy z nas może sobie taki podstawowy model wozu strażackiego złożyć i skleić samemu, dzięki inicjatywie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Na jej witrynach umieszczono pliki pdf. do pobrania oraz wydrukowania. W moim przypadku sprawdza się nawet domowa drukarka z włożonym cienkim papierem brystolowym, aby tego typu modele zachowywały swoje kształty bez konieczności podklejania.

Państwowa Straż Pożarna przyłożyła się. Do wyboru mamy kilka wozów, część w różnej konfiguracji

Internauci mogą pobrać model średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, lekkiego samochodu ratownictwa technicznego, samochodu grupy specjalistycznej ratownictwa wysokościowego, samochodu dowodzenia i łączności, ciężkiego samochodu kwatermistrzowskiego, ciężkiego samochodu w wariancie nośnika kontenerów oraz ciężkiego samochodu z podnośnikiem hydraulicznym.

Państwowa Straż Pożarna opublikowała modele bez logo producenta, które - poprawcie mnie jeśli się mylę - nie są dokładną kopią żadnego konkretnego modelu jeżdżącego po polskich drogach. Wozy w dużej mierze przypominają flotę Mercedesa, zwłaszcza samochodów ciężarowych Atego.

 class="wp-image-2483577"

Jak wydrukować model wozu strażackiego, na jakim papierze i na jakiej drukarce?

Każdy z modeli można określić jako podstawowy i dla początkującego składacza. Biorąc pod uwagę niski poziom skomplikowania wozów strażackich, powinniśmy być w stanie wydrukować je na zwykłej domowej drukarce przeznaczonej do sporadycznego użytkowania. Warunkiem jest wykorzystanie cienkiego papieru brystolowego. Ze względu na swoją gramaturę, ten będzie w stanie zachować nadany mu kształt przy pomocy zgięć oraz klejenia.

REKLAMA

Alternatywą pozostaje wykorzystanie zwykłego, cienkiego papieru, a następnie naklejenie płaskiego modelu na solidniejszą podstawę, na przykład karton. W ostateczności pliki możemy zgrać na nośnik - np. pendrive - i udać się do pobliskiego punktu ksero bądź punktu foto.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA