REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Z Chomikuj.pl nie ściagniesz już filmów. Sąd Najwyższy wydał wyrok

Sąd Najwyższy uznał serwis Chomikuj.pl za "bezpośredniego naruszyciela praw autorskich”. Platforma będzie musiała usunąć nielegalnie udostępnianie filmy ze swojej strony. 

12.09.2022
20:03
Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie Chomikuj.pl
REKLAMA

Decyzja Sądu Najwyższego dotyczy 10-letniego sporu między platformą Chomikuj.pl, na której udostępniane są książki, gry komputerowe, muzyka czy filmy, a Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (SFP), które oskarżało platformę o łamanie praw autorskich. 

REKLAMA

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku orzekł, że działania platform takich jak Chomikuj.pl będą uznawane już nie tylko jako pośredników w naruszeniu praw autorskich, ale jako bezpośrednich sprawców.

– Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję, żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało – zaznacza Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. – Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie. 

Koniec ściągania filmów z Chomkuj.pl.

REKLAMA

W praktyce wyrok Sądu Najwyższego oznacza, że jeśli podmiot praw autorskich, czyli dystrybutor czy wytwórnia filmowa, powiadomi usługodawcę, w tym przypadku Chomikuj.pl, o istnieniu naruszenia, ten będzie zobowiązany do usunięcia tych treści. Platformy będą też musiały prewencyjnie blokować udostępnianie nielegalnych filmów. 

Decyzja Sądu Najwyższego odpowiada regulacjom przewidzianym w dyrektywie DSM (ang. digital single market), która obok dotychczasowego obowiązku usuwania treści naruszających prawa autorskie zobowiązuje usługodawców hostingowych do dokonywania weryfikacji udostępnionych treści. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA