REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Technologie

Z Chomikuj.pl nie ściagniesz już filmów. Sąd Najwyższy wydał wyrok

Sąd Najwyższy uznał serwis Chomikuj.pl za "bezpośredniego naruszyciela praw autorskich”. Platforma będzie musiała usunąć nielegalnie udostępnianie filmy ze swojej strony. 

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie Chomikuj.pl
REKLAMA

Decyzja Sądu Najwyższego dotyczy 10-letniego sporu między platformą Chomikuj.pl, na której udostępniane są książki, gry komputerowe, muzyka czy filmy, a Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (SFP), które oskarżało platformę o łamanie praw autorskich. 

REKLAMA

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku orzekł, że działania platform takich jak Chomikuj.pl będą uznawane już nie tylko jako pośredników w naruszeniu praw autorskich, ale jako bezpośrednich sprawców.

– Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję, żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało – zaznacza Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. – Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie. 

Koniec ściągania filmów z Chomkuj.pl.

REKLAMA

W praktyce wyrok Sądu Najwyższego oznacza, że jeśli podmiot praw autorskich, czyli dystrybutor czy wytwórnia filmowa, powiadomi usługodawcę, w tym przypadku Chomikuj.pl, o istnieniu naruszenia, ten będzie zobowiązany do usunięcia tych treści. Platformy będą też musiały prewencyjnie blokować udostępnianie nielegalnych filmów. 

Decyzja Sądu Najwyższego odpowiada regulacjom przewidzianym w dyrektywie DSM (ang. digital single market), która obok dotychczasowego obowiązku usuwania treści naruszających prawa autorskie zobowiązuje usługodawców hostingowych do dokonywania weryfikacji udostępnionych treści. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA