REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Odkryli nowy minerał na Księżycu. Chińczycy już planują dodatkowe misje

Kilka dni temu chińscy naukowcy poinformowali o odkryciu w próbkach gruntu przywiezionych z Księżyca na Ziemię nowego minerału - Changesite-(Y). Teraz okazuje się, że odkrycie jest na tyle interesujące, że Państwo Środka chce wysłać trzy dodatkowe misje na powierzchnię naszego naturalnego satelity.

13.09.2022
10:06
Changesite-(Y) to nowy minerał na Księżycu. Chiny planują misje
REKLAMA

Samo odkrycie nowego minerału na Księżycu nie jest niczym nowym. Takie odkrycia mają już od wielu lat na swoim koncie zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja. Dotychczas obu krajom udało się odkryć pięć takich minerałów, których naukowcy nigdy nie widzieli na Ziemi, a odkryli je dopiero w próbkach regolitu księżycowego. Nowy, chiński minerał - nazwany Changesite-(Y) - jest zatem szóstym odkryciem tego typu.

REKLAMA

Warto tutaj zauważyć, że odkrycie samo w sobie jest naprawdę interesujące. Jakby nie patrzeć, spośród 140 000 cząstek regolitu księżycowego dostarczonego na Ziemię w grudniu 2020 roku przez sondę Chang’e-5, tylko jedna okazała się nowym minerałem. Mowa tutaj o krystalicznej, przezroczystej i podłużnej cząstce o promieniu zaledwie 10 mikronów.

Chińscy naukowcy wskazują, że mowa tutaj o minerale fosforanowym znalezionym między cząstkami typowego bazaltu księżycowego. Jak na razie nie wiadomo zbyt wiele o samym minerale, aczkolwiek według doniesień Bloomberga, w Changesite-(Y) ma się znajdować hel-3, który według wielu może być niezwykle cennym źródłem energii.

Odkrycie Changesite-(Y) może doprowadzić do wyścigu kosmicznego

Teraz okazuje się, że odkrycie jest dla chińskich naukowców na tyle interesujące, że podjęto decyzję o dodaniu do i tak już rozbudowanych planów eksploracji Księżyca, trzech dodatkowych bezzałogowych misji kosmicznych, które miałyby w najbliższej dekadzie skupić się na dokładniejszym zbadaniu minerału Changesite-(Y).

REKLAMA

Warto tutaj zauważyć, że jeżeli faktycznie Chiny odkryły na Księżycu tak cenny minerał, jak obecnie się wydaje, to wkrótce faktycznie możemy stać się świadkami prawdziwego wyścigu kosmicznego, jakiego świat nie widział.

Czym innym jest bowiem wyścig po wiedzę, a czym innym po zasoby mineralne warte miliardy dolarów. Potencjalne wymierne zyski finansowe sprawiłyby, że do eksploracji Księżyca oprócz agencji kosmicznych dołączyłby sektor prywatny, a ten zazwyczaj gwałtownie przyspiesza rozwój nowych technologii, szczególnie tam, gdzie jest potencjał na ogromne zyski.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA