REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Zajęło im to 15 lat. Powraca kultowa tapeta z pierwszego iPhone'a

Clownfish Wallpaper to kultowa tapeta w kręgach fanów Apple, promująca pierwszego iPhone'a podczas historycznej prezentacji Steve'a Jobsa z 2007 roku. Po piętnastu latach od dnia, który zmienił świat technologii, tapeta po raz pierwszy oficjalnie trafia w ręce posiadaczy telefonów iPhone'a. O ile mają odrobinę szczęścia.

08.07.2022
19:46
Tapeta Steve'a Jobsa
REKLAMA

Podczas historycznego pokazu pierwszego iPhone'a z 2007 roku Steve Jobs nie był na scenie sam. Towarzyszyły mu dwie rybki z rodzaju amphiprion, potocznie nazywane w Polsce błazenkami. Błazenki głupie wcale jednak nie były, promując telefon, który niedługo potem na zawsze zmienił rynek urządzeń mobilnych. Gdy jednak pierwszy iPhone trafił do sprzedaży pod koniec 2007 roku, próżno było szukać na nim rybek pomagających wcześniej Jobsowi. Odpłynęły.

REKLAMA
 class="wp-image-2251806"

Clownfish Wallpaper zadebiutował dopiero w 2009 roku, ale jako wielka tapeta dla systemu MacOS X. Jednak po dziś dzień iPhone nie otrzymał tła, które wykorzystywał Jobs pokazując rewolucyjny telefon światu. Oczywiście na przestrzeni lat Clownfish Wallpaper doczekał się wielu nieoficjalnych wydań, lecz grafika nigdy nie była dystrybuowana bezpośrednio przez Apple, w ramach systemu iOS, w formacie dedykowanym urządzeniom iPhone. Po 15 latach nieoczekiwanie się to zmienia.

Błazenki powracają w wielkim stylu. Tapeta została odświeżona dla iOS 16. Otrzymała nawet efekt przejścia.

Jak zauważył m.in. Mark Gurman na Twitterze, odświeżona wersja tapety Clownfish Wallpaper pojawiła się na telefonach części testerów iOS 16 w wersji beta 3. Instalacja iOS 16 nie gwarantuje jednak natychmiastowego dodania tapety do kolekcji. Wszystko wskazuje na to, że ta pojawia się falami na kolejnych urządzeniach programu testowego.

 class="wp-image-2251797"
REKLAMA

Nowa wersja tapety z błazenkami została ulepszona względem oryginału. Zwiększono jej rozdzielczość, co było konieczne, biorąc pod uwagę parametry ekranu pierwszego iPhone'a: 3,5 cala przekątnej, 480 na 320 pikseli rozdzielczości, 163 ppi. Odświeżony Clownfish Wallpaper otrzymał nawet efekt przejścia, widoczny podczas odblokowywania ekranu w iOS 16. Dzięki niemu tapeta wydaje się bardziej trójwymiarowa, z wyraźnym efektem głębi.

Na ten moment wciąż nie wiadomo, czy Clownfish Wallpaper pojawi się w finalnej wersji iOS 16. Wyczucie czasu rybek jest jednak bardzo dobre, ponieważ nadchodzące modele telefonu iPhone czekają największe zmiany od wielu, wielu lat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA