REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Rutube nie działa po ataku hakerów. To rosyjska podróba YouTube'a, która miała pokazać, że Rosjanie nie gęsi

Należący do Gazprom Media serwis Rutube nie działa już drugi dzień. Ta rosyjska podróbka YouTube'a padła ofiarą ataku hakerów. Pojawiły się nawet informacje, że niedostępne są kopie zapasowe serwisu. Rutube temu zaprzecza.

10.05.2022
16:09
telegram-trolle-rosja-bialorus-ordo-iuris-wrealu24-braun-cejrowski-matka-kurka
REKLAMA

Rutube stanowi najważniejszą dla YouTube’a konkurencję w Rosji i cieszy się tam pewną popularnością. Usługa nie działa już drugi dzień w wyniku ataku hakerów, nie jest jasne czemu nie została do teraz naprawiona.

REKLAMA

Czytaj też:

Rosjanie, którzy mieli nadzieję oglądać dziewięciomajowe obchody święta Dnia Zwycięstwa w Rosji za pośrednictwem Rutube’a przeżyli duże rozczarowanie. Podobnie jak inni rosyjscy internauci i telewidzowie, którzy liczyli na codzienną dawkę rutube’owej rozrywki. Usługa wczoraj padła ofiarą hakerów i została na skutek niego wyłączona. Nieco dziwi fakt, że minął tak długi czas, a nadal nie została wznowiona.

Hakerzy wypowiedzieli wojnę Rosji: upadek RuTube, wyciek Yandex

Przedstawiciele Rutube’a w oświadczeniu deklarują, że treści umieszczone przez użytkowników i inne pozostawione przez nich dane są bezpieczne. Są przekonani, że celem ataku było odcięcie Rosjan od dziewięciomajowych streamów. Zapewniają też, że doniesienia ukraińskich i białoruskich niezależnych mediów, sugerujące, że kopie zapasowe Rutube’a nie są dostępne i że serwis de facto został skasowany są wyssane z palca. Przedstawiciele nie podają jednak przyczyny czemu usługa nadal nie działa.

Rutube kontra YouTube. Jak jest w Rosji?

 class="wp-image-2171604"
Rutube nie działa. Widzów wita powyższa plansza informacyjna

YouTube nadal funkcjonuje w Rosji. Dostęp do usługi nie został przez władze rosyjskie zablokowany. Ktoś mógłby pomyśleć, że Rutube musi być w takim razie niszową usługą, bo z pewnością YouTube dominuje, jak wszędzie. Ten ktoś nie byłby w błędzie, choć nisza to określenie ciut krzywdzące.

REKLAMA

Należący do Gazprom Media serwis Rutube w czasach swojej największej świetności - okolice 2011 r. - chwalił się 14,5 mln unikalnych widzów. Do 2021 r. liczba ta jednak spadła do poziomu 3 mln. Rutube, tak jak YouTube, jest moderowany i utrzymuje się przede wszystkim ze sprzedaży reklam.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA