REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

FlyEye - polski dron do namierzania celów jest niezwykle cichy

FlyEye jest w całości polskim bezzałogowym statkiem powietrznym skonstruowanym przez inżynierów należącej do WB Electronics gliwickiej spółki Flytronic.

25.03.2022
11:27
FlyEye - polski dron rozpoznawczy jest niezwykle cichy
REKLAMA

FlyEye jest kompozytowym, wolnonośnym górnopłatem. Bezzałogowiec startuje z ręki, nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń wspomagających start.

REKLAMA

Polski FlyEye do WB Electronics

Dzięki stromotorowemu startowi konstrukcja może być wyrzucana w powietrze z bardzo małych, ograniczonych powierzchni, terenów zurbanizowanych, leśnych polan. Gotowość startowa może być osiągnięta w czasie krótszym niż 10 minut.

Z przodu bezzałogowca FlyEye znajduje się składane śmigło, dlatego głowica oraz ładunek użyteczny umieszczone są pod kadłubem w rejonie środka ciężkości.

Polski dron FlyEye

FlyEye jest niezwykle cichy

Lot aparatu może w całości być kontrolowany ręcznie ze stanowiska kontroli (na odległość do 30 km) lub być w pełni autonomiczny, wykonywany według wcześniej zaprogramowanej trasy z możliwością jej ręcznego korygowania w trakcie lotu.

Lot jest niezwykle cichy z uwagi na fakt, że przez większą część trwania lotu bezzałogowca szybuje. Z drugiej strony cichą pracą charakteryzuje się użyty do napędu aparatu silnik elektryczny, zasilany z akumulatorów litowo-polimerowych.

 class="wp-image-1520441"

Tuż przed lądowaniem podkadłubowa sekcja z głowicą obserwacyjną odrzucana jest kilkanaście metrów nad ziemią i bezpiecznie opada na spadochronie. Reszta bezzałogowca ląduje samodzielnie ślizgiem w zadanym miejscu.

Masa drona to maksymalnie 12 kg. Prędkość maksymalna 120 km/h, czas lotu 2-4 godz., maksymalna wysokość 5000 m, zasięg 50 km. Rozpiętość 3,6 m, długość 1,8 m.

WB Electronics czyli polska elektronika, którą podziwia świat

WB Electronics to polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, działające w branży zbrojeniowej i cywilnej, prowadzące prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie techniki elektronicznej i oprogramowania, a także opracowujące i produkujące systemy specjalne, komputery i terminale o wzmocnionej konstrukcji, środki łączności telekomunikacji wojskowej, urządzenia do transmisji danych i integracji wyposażenia elektronicznego pojazdów dla różnych rodzajów wojsk.

REKLAMA

WB Electronics zajmuje się tworzeniem rozwiązań w dziedzinie zautomatyzowanych systemów dowodzenia w technologiach informatycznych i łączności sieciowej, określane jako systemy C4IS.

Przedsiębiorstwo uczestniczy w pracach badawczo-rozwojowych i wdrażaniu Zautomatyzowanego Systemu Kierowania Ogniem Artylerii ZZKO TOPAZ, jest producentem Systemu Zarządzania Polem Walki TROP oraz Cyfrowego Systemu Łączności Wewnętrznej FONET, instalowanego w polskich KTO Rosomak.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA