REKLAMA

Valkyrie Hoverjet Guardian: pływający samolot odrzutowy to prawdziwa bestia

Od jakiegoś czasu armia amerykańska mocno inwestuje w rozwój szybkich samolotów pionowego startu i lądowania (VTOL, ang. vertical take-off and landing). Teraz środki na taki właśnie pojazd otrzymała amerykańska firma Valkyrie System Aerospace.

06.02.2022 14.12
valkyrie guardian
REKLAMA

Proponowany przez firmę samolot HoverJet Guardian jest dość osobliwym przykładem samolotu VTOL. Choć jak na razie nie zaprezentowano żadnego prototypu, ani nie podano żadnych szczegółów dotyczących jego możliwości, wiemy już, że Guardian będzie w stanie operować w trzech różnych domenach. Samolot będzie w stanie przemieszczać się jak typowy odrzutowiec, ale także będzie w stanie unosić się i przemieszczać nad wodą niczym poduszkowiec oraz będzie mógł pływać w sposób przypominający amfibię.

REKLAMA

Latająca amfibia czy pływający samolot?

 class="wp-image-2034082"
Źródło: Valkyrie System Aerospace

Projekt koncepcyjny przewiduje, że Guardian będzie wyposażony w cztery wirniki pozwalające na wykonywanie pionowego startu i lądowania. Po oddaleniu się od powierzchni lądu lub wody, samolot będzie uruchamiał dwa silniki turbowentylatorowe dostarczane przez Pratt & Whitney. Za ich pomocą samolot będzie mógł przemieszczać się z prędkością przelotową 547 km/h, a w locie poziomym będzie w stanie rozpędzać się do prędkości transsonicznych.

 class="wp-image-2034085"
Źródło: Valkyrie System Aerospace
REKLAMA

Niewielki, bo zaledwie 9-metrowej długości samolot o rozpiętości skrzydeł rzędu 7 metrów, będzie w stanie wykonywać trwające nawet piętnaście godzin loty na wysokości do 12 kilometrów nad powierzchnią morza.

Kiedy będziemy w stanie zobaczyć tę latającą amfibię? Wszystko wskazuje na to, że przyznany właśnie grant pozwoli stworzyć pierwszy prototyp w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA