REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Sztuczna inteligencja sponiewierała najlepszych kierowców w grze Gran Turismo

Sony przedstawiło światu efekt swoich wielomiesięcznych prac nad sztuczną inteligencją nazwaną Gran Turismo Sophy. GT Sophy potrafi nie tylko sprawnie kierować wyścigówką, ale i powalić na kolana światową czołówkę graczy Gran Turismo. Jak zapowiada Sony, już w marcu możliwym będzie samodzielne ściganie się z Sophy na torach Gran Turismo 7.

10.02.2022
9:56
Sztuczna inteligencja i samochód
REKLAMA

Sony zaprojektowało nową, przełomową sztuczną inteligencję, która zostanie wykorzystana w nowym Gran Turismo 7. Zgodnie z tymi co mówi Sony, Gran Turismo Sophy jest na tyle zaawansowane, że z łatwością pokonało grupę czworga najlepszych graczy Gran Turismo podczas testów oprogramowania. Testy odbyły się w październiku 2021 roku w poprzedniej grze z serii Gran Turismo - Gran Turismo Sport.

REKLAMA

GT Sophy, jak twierdzi Sony, jest osiągnięciem nie tyle dlatego, że sztuczna inteligencja może błyskawicznie oceniać i podejmować skomplikowane decyzje, ani dlatego, że potrafi opanować do perfekcji najlepsze linie wyścigowe. Jak powiedział Michael Spranger, dyrektor operacyjny w Sony AI Inc podczas środowej wirtualnej konferencji prasowej, kwintesencją sukcesu GT Sophy jest przestrzeganie etykiety sportów motorowych - sposób w jaki Sophy prowadzi, jest zdecydowany i agresywny, lecz nadal pozostaje uczciwy i zgodny z zasadami.

Artykuł opisujący sposób, w jaki Sony pracowało nad Gran Turismo Sophy ukazał się 9 lutego na łamach prestiżowego magazynu Nature. Jak pisze Chris Gerdes, profesor z uniwersytetu Stanforda specjalizujący się w pojazdach autonomicznych:

“Tak umiejętne prześcignięcie ludzkich kierowców w rywalizacji jeden na jednego stanowi przełomowe osiągnięcie dla [rozwoju] sztucznej inteligencji”

Zastosowanie gier komputerowych do treningu sztucznej inteligencji jest dość popularną metodą wśród najbardziej zaawansowanych laboratoriów zajmujących się badaniami i rozwojem sztucznej inteligencji. Tylko w ostatniej dekadzie mieliśmy do czynienia ze sztuczną inteligencją, która ogrywała ludzi w Starcrafta, Dotę czy Texas hold’em - wariancie gry w pokera.

Wiele z zespołów badawczych używa metody deep reinforcement learning, która pozwala sztucznej inteligencji uczyć się metodą “prób i błędów” oraz stosuje systemy nagradzania stworzone w oparciu o procesy zachodzące w ludzkim układzie nerwowym.

Nie inaczej jest w przypadku Gran Turismo Sophy. Jednakże Sony zaznaczyło, że nauka prowadzenia wirtualnego samochodu, który jest tak realistyczny jak te obecne w Gran Turismo, stanowiła wyzwanie dla zespołu badawczego Sony AI. Podczas gdy w wielu grach sztuczna inteligencja osiąga nadludzkie wyniki, zwykle są to gry, w których programy mają czas na obliczenia i podjęcie najefektywniejszego ruchu. W grach wyścigowych sztuczna inteligencja musi stale podejmować decyzje, jednocześnie wykazując się refleksem i znajomością zasad.

REKLAMA

Sony poinformowało, że Gran Turismo Sophy będzie częścią Gran Turismo 7 mającego premierę w marcu tego roku. GT Sophy będzie służyć jako narzędzie treningowe dla graczy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA