REKLAMA

Dziś jedna z Polek może dostać najprostszy numer PESEL - 22222222222. Zazdrościć czy współczuć?

Raczej to drugie. Prosty numer PESEL może i pozornie ułatwia życie, bo to jedna kombinacja mniej do zapamiętania, ale za to sprawia, że w urzędach taka osoba nie jest traktowana poważnie, a cyberprzestępcy mają ułatwione zadanie. W wyjątkowy liczbowo dzień - 22.02.2022 - urodzić może się osoba o bardzo podobnym numerze PESEL.

22.02.2022 08.26
Dziś ktoś może dostać najprostszy numer PESEL - 22222222222
REKLAMA

Tegoroczny luty to przepiękny miesiąc dla osób fascynujących się liczbami, które nic nie znaczą. Miesiąc ten jest festiwalem palindromów, czyli dat, w których bez względu na to, czy zaczniemy czytać z lewej czy prawej strony, efekt będzie ten sam. Jak pisała Malwina, to ciekawe dla kogoś, kto chce mieć unikalną rocznicę, ale bez większego wpływu na życie.

REKLAMA

22.02.2022 to data, która może mieć olbrzymie znaczenie

Jak zauważyła jedna z użytkowniczek Twittera, już dziś może urodzić się osoba, której PESEL będzie składał się wyłącznie z samych 2.

PESEL to następująca kombinacja: RRMMDDPPPPK.

Co można wyczytać z Twojego PESELU?

Według kalkulatora, żeby otrzymać taki PESEL, we wtorek 22 lutego (22.02.2022) musiałaby urodzić się dziewczynka. Ale to nie wystarczy. Musiałaby to być 1111. dziewczynka, która przyszłaby na świat w ciągu tego dnia.

I tu sprawa się nieco komplikuje

Np. we wrześniu 2021 roku urodziło się łącznie 31,1 tys. dzieci. Czyli dziennie średnio rodziło się ok. tysiąca dzieci. Przyjmując tę liczbę, raczej mało prawdopodobne jest to, że akurat dzisiaj urodzi się nieco ponad tysiąc noworodków, z czego każde będzie dziewczynką. A jedna z nich stanie się szczęśliwą posiadaczką wyjątkowego numeru PESEL.

Przed niemałym zamieszaniem uratował więc dziewczynkę fakt, że w Polsce od dawna rodzi się coraz mniej dzieci. Jest to problem, nawet zresztą globalny o czym mówił Elon Musk, ale w tym przypadku narzekać nie można.

REKLAMA

Co stałoby się, gdyby dziewczynka urodziła się z takim numerem PESEL? Jak wiemy, ten jest jedną z bardziej poufnych danych, niezbędną do brania kredytów, pożyczek i innych umów. Kradzież numeru może mieć poważne konsekwencje. W tym przypadku nie trzeba byłoby go poznawać – wystarczy tylko powiązać z imieniem i nazwiskiem, aby później sfałszować dokument. Niby nadal problematyczne i skomplikowane, ale nieco mniej niż w naszym przypadku.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 11.02.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA