REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Nowa funkcja na Facebooku. Włączasz FB, a tam TikTok

Facebook znowu kopiuje funkcje wprowadzone najpierw na Instagramie, które podkradziono konkurencji. Najpierw były Stories zerżnięte ze Snapchata, a teraz dostajemy Rolki, czyli zżynkę z TikToka.

23.02.2022
17:05
facebook rolki reels wideo monetyzacja
REKLAMA

TikTok jest ogromnym zagrożeniem dla serwisu Marka Zuckerberga, a Facebooka trapi ostatnio mnóstwo problemów. Meta uznała, że w myśl zasady "nie możesz ich kupić, to ich skopiuj", potraktuje go tak samo, jak wcześniej Snapchata z jego Stories, które okazały się prawdziwym hitem na Instagramie.

REKLAMA
 class="wp-image-2059640"
Rolki na Facebooku to kopia TikToka

Na start Rolki, czyli krótkie wideo przewijane pionowo, trafiły do Instagrama. Teraz, tropem Stories, rozwijane są również w głównej aplikacji Facebooka. Można z nich korzystać w ponad 150 krajach na świecie, o czym Facebook poinformował dzisiaj oficjalnie; sam z poziomu polskiego konta widziałem je już wcześniej.

 class="wp-image-2059637"
Rolki na Facebooku można znaleźć teraz w Aktualnościach

Rolki na Facebooku pozwolą zarobić

Rolki (Reels) to obecnie najszybciej rozwijający się format postów w mediach społecznościowych, których użytkownicy kochają wideo. Nic dziwnego, że Meta chce na nich zarobić, a twórcy z ich pomocą planują dotrzeć do nowych odbiorców. Dla influencerów to przy okazji dobry sposób na dodatkowy zarobek.

 class="wp-image-2059634"
Nowe menu Rolek na Facebooku

W przypadku Rolek na Facebooku już w połowie marca ruszą testy Overlay Ads. Do monetyzowania tej funkcji wykorzystane zostaną w ramach testów dwa formaty reklamowe. Jednym z nich są banery widoczne jako półprzezroczysta nakładka na dole rolki oraz naklejki, które twórca może umieścić w dowolnym miejscu Rolki.

 class="wp-image-2059631"
Facebook i jego Rolki w praktyce

Meta zachęca do korzystania z nowej funkcji informacją, że "część dochodu z tych reklam trafi bezpośrednio do twórców treści". Oprócz tego w Rolkach pojawią się Gwiazdki, a oglądający będą mogli je kupować i wysyłać je potem swoim ulubionym twórcom w ramach wsparcia. Dla twórców przygotowano zaś kilka funkcji, w tym:

REKLAMA
  • Remix: możliwość utworzenia własnej Rolki obok już istniejącej, opublikowanej na Facebooku, z jej części lub całości;
  • Rolki 60-sekundowe: Rolki mogą mieć długość do 60 sekund;
  • Wersja robocza: wkrótce po utworzeniu Rolki, za pomocą opcji “Zapisz jako wersję roboczą” można będzie zachować Rolkę i wrócić do niej później.

Do tego w najbliższych miesiącach pojawi się narzędzie do przycinania wideo, a w najbliższych tygodniach "zostaną wprowadzone aktualizacje ułatwiające tworzenie i odkrywanie Rolek w nowych miejscach". Do tego Rolkę będzie można udostępnić w ramach Stories, czyli Relacji na Facebooku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA