REKLAMA

Dzwoni do ciebie znajomy i oskarża o pedofilię. Przestępcy podszywają się pod znane nam numery

Niech rękę podniosą ci, którzy nie odebrali choć raz połączenia telefonicznego od automatu, który mówiąc sztucznym głosem przekonywał o wygranej lub chciał poinformować o wyjątkowej ofercie w zakresie fotowoltaiki. Automatyczne, nękające, niechciane połączenia telefoniczne potrafią być znaczącym utrapieniem, ale poza marnowaniem czasu i nerwów zasadniczo są niegroźne. Inaczej jednak jest w przypadku spoofingu telefonicznego, który naprawdę potrafi narobić sporo problemów.

02.01.2022 16.16
Jak się bronić przed spoofingiem?
REKLAMA

Odbierasz dzwoniący telefon i widzisz, że to przedstawiciel banku, w którym masz konto. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo czujności, to zanim się obejrzysz dasz komuś dostęp do własnego konta bankowego, aby kilka godzin czy dni później dowiedzieć się o jego całkowitym wyczyszczeniu ze środków. Czasami jednak ktoś po prostu chce uprzykrzyć ci życie.

REKLAMA

Podszywają się pod twój numer i zgłaszają przemoc domową.

Z takim właśnie przypadkiem w Nowy Rok spotkał się redaktor naczelny serwisu Zaufana Trzecia Strona, Adam Haertle. Tego jak rozpoczął się dla niego 2022 rok, chyba się nie spodziewał.

Według relacji autora w noworoczny wieczór zadzwoniła do niego znajoma mu osoba. Chwilę później jednak głos znajomej osoby zamienił się w głos z syntezatora mowy, po czym połączenie zostało zerwane. To był jednak dopiero początek wieczoru.

Korzystając z metody spoofingu telefonicznego, czyli podszywając się pod dowolny wybrany numer telefonu, autor powyższej akcji podszył się pod matkę Adama Haertle’a i zadzwonił na policję zgłosić przemoc domową. Sprawa wyszła na jaw, gdy po kilkunastu minutach na faktyczny numer kobiety oddzwonił policjant z dodatkowymi pytaniami. Kobieta poinformowała syna o nieporozumieniu.

W ciągu kolejnej godziny do Haertle’a spływają kolejne zgłoszenia od innych znanych i nieznanych mu osób, iż z jego numeru wykonano do nich połączenia, w których osoba podszywająca się pod Haertle’a głosem z syntezatora oskarża ich o pedofilię i grozi policją.

Jak przekonuje autor Zaufanej Trzeciej Strony nie jest to pierwszy przypadek tego typu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy takich zdarzeń było już całkiem sporo i pojawiają się one z pewną regularnością.

REKLAMA

Co można zrobić gdy spotka nas taka sytuacja?

Brutalna prawda jest taka, że niewiele. Jeżeli przypadkiem wasz numer trafi w ręce spoofera, który postanowi narobić wam problemów, to należy mieć nadzieję, że szybko się swoim procederem znudzi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA